waze-navigace-mobilni_telefon

Belgie chce zakázat aplikaci Waze upozorňovat na policejní hlídky

Autor: Anina Russová - Zdroj: VRT NWS - Foto: Pavel Srp - 20. 9. 2021


Některé navigační aplikace toho zvládají mnohem více než ukazovat správnou cestu k cíli. Například Waze zvládá informovat o stavu dopravy, případných uzavírkách, ale i o přítomnosti policejních hlídek. Informace o nich do aplikace vkládají sami uživatelé, aby tak dali ostatním vědět, že si mají dát pozor. Jsou ovšem země, které ovšem k takovým varováním nemají pochopení.

Už na jaře informovaly francouzské úřady o tom, že připravují zákon, který aplikace zakáže, aby dala řidičům možnost informovat o policejních kontrolách. A k prakticky totožnému kroku se chystá i Belgie.

Francie připravila zákon, který zakáže v aplikaci Waze zobrazovat policejní hlídky

Tamní magazín VRT NWS o tom před pár dny informoval. Podle něj tamní úřady nechtějí, aby řidiči měli informace o přesné poloze policejních hlídek, která se zaměřuje na alkohol a drogy za volantem, což je i v Belgii častý řidičský nešvar. Tamní ministr dopravy Georges Gilkinet proto nechal zpracovat právní rozbor, který má za úkol zjistit, zda je něco takového z pohledu zákona vůbec možné společnosti Waze nařídit. Podle ministra je velký problém hlavně to, že řidiči jsou si vědomi toho, že páchají přestupky, ale cíleně si v aplikaci kontrolují, jestli je u toho nikdo nechytí. A to je problém.

Přečtěte si také:  Jaguar Land Rover představuje revoluční navigaci, která najde jakékoliv místo na světě

Výsledky studie, kterou ministr nechal zpracovat, by měly být hotovy do konce tohoto roku a až podle nich bude případný zákon zakazující zobrazování policejních hlídek připraven a následně zaveden do praxe.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek