operativni-leasing-autobazar

Až 90 % zájemců o ojetinu nekoupí vůz bez důkladné prověrky

Autor: Tisková zpráva - 2. 5. 2016


Požadavky zákazníků v českých autobazarech se zvyšují. Například až 90 % všech zájemců o ojetinu požaduje doklad o jejím prověření. Klienti nejčastěji požadují informaci, zda vozidlo není evidováno jako odcizené, dále informaci, zda vozidlo není vedeno v Centrální evidenci exekucí, nebo zda není zastaveno ve prospěch některé úvěrové společnosti. Na pomyslném čtvrtém místě se umístil požadavek na detailní popis technického stavu vozidla. Prověření stavu ujetých kilometrů požaduje 57 % dotázaných, což v žebříčku požadavků na prověření znamená překvapivou pátou příčku. Vyplývá to z průzkumu Auto ESA, který byl realizován v měsíci březnu na vzorku 750 zákazníků.

„Prověření vozidla se stává u našich klientů naprosto běžným požadavkem, bez jehož splnění bychom neprodali až 90 % vozidel,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Firma proto ročně investuje přibližně 11 milionů korun do prověřování všech vozů, které jsou nabízeny k prodeji. „Denně je odmítnuto 50 -75 vozidel z důvodu nekvalitního technického stavu, nejasného právního původu nebo stočených tachometrů,“ říká Foltýn. Podle něj navíc výrazně roste počet vozidel, která jsou vedena v Centrální evidenci exekucí. „Měsíčně registrujeme až 50 vozidel, která jsou v exekuci a přesto se je jejich majitelé snaží prodat,“ přibližuje aktuální stav Foltýn. I proto se podle něj zvýšil počet požadavků na prověření v databázích odcizených vozidel a v exekutorských evidencích. Podle Foltýna jsou totiž nejvíce žádány prověrky odcizení (73 %), kontrola exekutorských databází (71 %) a kontrola databází úvěrových společností (66 %).

Podle Centrální evidence exekucí čelí v České republice exekučnímu řízení v současné době přibližně 731 000 osob, což je o cca 27 % méně než v roce 2013. Současně však o 29 procent (ze 3,3 milionu na 4,3 milionu řízení) vzrostl počet exekucí vedených na tyto osoby. Počet exekuovaných vozidel tak může dosahovat i několik desítek tisíc. „Prověření informací z Centrální evidence exekucí je proto naprosto nezbytným krokem při nákupu ojetého vozu,“ doporučuje Foltýn.

Společnost Auto ESA letos plánuje navýšení investic do prověřování vozidel až o 20 %. Půjde především o nákup nových technologií, servisních diagnostik a odborné školení pracovníků výkupu a prodeje.

Přečtěte si také:  Až polovina ojetin v ČR je ze zahraničí. U takových je těžší zjistit jejich historii

operativni-leasing-autobazar

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek