pneuservis

Autoservisy zdražily o 9 procent, promítl se i růst cen energií

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Cebia - Foto: Pavel Srp - 11. 12. 2021


Autoservisy letos zdražily v průměru o 9 %. Kromě vyšší ceny náhradních dílů se do zdražení promítl také růst cen energií. Ceny dílů i prací rostou letos zhruba dvakrát rychleji než v předchozím roce. Jedná se o kvalifikovaný odhad společnosti Cebia na základě dat z trhu, která má k dispozici.

„Ceny náhradních dílů rostou každoročně v souvislosti s novými modely uváděnými na trh a jejich lepší a modernější výbavou. Letos však zdražují mnohem více než v předchozích letech. Kromě ceny dílů rostou také hodinové sazby za práci, do kterých se mimo jiné promítá i růst cen energií,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu, historie a originality vozidel, jejich zabezpečením a v neposlední řadě také určováním jejich aktuální tržní ceny.

Právě hodinové sazby rostou letos vůbec nejvíce, meziročně o 10–15 %. Lakovací materiál zdražil v průměru o 9 % a ceny dílů o 7 %. S vyššími cenami lze tradičně počítat ve velkých městech a zejména v Praze. S rostoucí inflací lze navíc očekávat, že dojde ještě k dalšímu zdražení. Většina autoservisů je přitom zcela vytížená a nemá o zakázky nouzi.

Auta stále zdražují. Za poslední dekádu je to o víc než třetinu

„Na finanční zátěž v podobě údržby a opravy vozidla by lidé měli brát ohled už ve fázi pořizování vozu. V případě, že nechtějí nebo nemohou do údržby vozidla tolik investovat, měli by si zvolit značku s levnějšími náhradními díly. Co je ale možná ještě důležitější, je, že by si měli vždy před koupí vozu prověřit jeho historii. Díky tomu se totiž mohou vyhnout obrovským finančním nákladům, se kterými by při koupi vůbec nepočítali,“ říká Martin Pajer z Cebia.

Z hlediska budoucích nákladů na údržbu a opravu vozidla je důležité vědět, zda vozidlo nemá stočený tachometr. Ten nejen že vůz prodraží v průměru o 20 % hned při koupi, ale zhruba stejnou částku si vozidlo vyžádá v následujících letech na údržbu spojenou s vyšším kilometrovým nájezdem. Dalším problémem mohou být i poškození a havárie a kvalita následné opravy.

„Pokud je oprava provedena kvalitně, nemusí havárie představovat žádné větší riziko z hlediska dodatečných nákladů. Problémem ale je, že o většině poškozeních a haváriích se kupující nedozví. Přes 99 % ojetých aut nabízených na velkých inzertních portálech se prodává jako nehavarované. Část z nich je nelegálně předělaná, což může mít vliv nejen na další investice do vozu, ale i na bezpečnost provozu,“ varuje Pajer.

Pozor by si lidé podle něj měli dávat i na ojeté vozy dovezené ze zahraničí. Každé páté má totiž zfalšovaný původ a je jen otázkou, co vše takové auto ještě skrývá. Rovněž každé páté dovezené auto je po velké havárii a často se lze setkat i se stočenými tachometry.

Štítky: , , ,

1 názor na “Autoservisy zdražily o 9 procent, promítl se i růst cen energií”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru