Automobilka BMW vzpomíná na první generaci M3 E30

Autor: Pavel Srp - 22. 12. 2015


BMW vzdává před Vánoci hold své první generaci M3. Autu, které rozjelo éru superrychlých sedanů. Tohle auto vzniklo jako homologační speciál pro skupinu A a německý šampionát DTM, kdy muselo být během 12 měsíců vyrobeno 5 000 kusů. Brány továrny jich nakonec opustilo 18 000.

 

Auto vyvíjelo oddělení BMW Motorsport a podle toho se k vývoji také přistupovalo. Z původního sériového auta toho mnoho nezbylo. Zcela nová je například přední náprava, u níž byl kladen velký důraz na stabilitu a co nejlepší odezvu na povely volantu. Velmi důležitá byla u M3 E30 aerodynamika, a tak je možné si všimnout spoileru pod předním nárazníkem i velkého křídla na víku zavazadelníku. Výsledkem je odpor vzduchu v (na tu dobu) perfektní hodnotě 0,33.

Důležitá byla pohonná jednotka, volba nakonec padla na čtyřválec, který je lehčí než šestiválec. Poctivou motorářskou prací byl 2,3 litrový agregát vyladěn na 195 koní ve své nejslabší verzi. Vznikly také dvě speciální verze Evolution, které nejen přiostřily již tak peprný vzhled, ale také zvýšily výkon motoru. Tou nej verzí, která vyjela, byla M3 Sport Evolution. Vyrobeno bylo pouze 600 kusů, motor byl převrtán na objem 2,5 litru a dával výkon 238 koní! Zrychlení z 0 na 100 km/h se odehrálo podle verze přibližně za 7 sekund a maximální rychlost nebyla u žádné z verzí nižší než 230 km/h. Výkon motoru přenášela na zadní kola manuální pětistupňová převodovka.

První generace BMW M3 byla kompromisem mezi závodním a běžným autem. V základní výbavě bylo například ABS a „trocha komfortu“. Na pohled se od ostatních verzí sice lišila, ale řekli byste, že ve skutečnosti se se sériovou trojkou shoduje pouze střecha, střešní okna a kapota? Vše ostatní bylo upraveno, například zadní okno má jiný sklon, přední bylo lepené a blatníky dostaly mnohem širší propozice tak, aby se do nich vešla větší a širší kola.

O novém BMW M3 se začalo šuškat v srpnu 1985, tedy těsně předtím, než byla v září oficiálně představena na autosalonu ve Frankfurtu. Její cena byla tehdy přibližně dvojnásobná než nejsilnější běžné verze 325i.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru