2018-seat-klub-autodrom-most-spanila-jizda-adac-gt-masters

Autodrom Most musí stále řešit problémy s hlukem. Mají ale opodstatnění?

Autor: Anina Russová - 7. 5. 2018


Už dlouho trvají rozepře mezi autodromem v Mostě a blízko bydlícími obyvateli. Ti si stěžují na hluk, který doprovází většinu motoristických akcí, které se na okruhu pořádají. Nejvíce proti okruhu a akcím na něm pořádaných protestuje občanský spolek Zdraví pro Most, který se podle nás snaží okruh prostě nechat zavřít. Za spolek vystupuje jeho předseda Ivan Dlouhý, který u okruhu bydlí a zjevně i trpí už cca 10 let.

Před nedávnem se tématu věnoval i web ČT24, jehož článek si můžete přečíst zde. Jakkoliv jsou v článku uvedeny reálné a zjevně i pravdivé informace, je škoda, že se na věc dívá jen z jednoho úhlu. Tedy z toho, že lidé bydlící kolem okruhu velmi trpí neustálým hlukem a nikdo proti tomu nic nedělá. Navíc se všichni tváří tak, že se na okruhu sjíždějí jen hluční milovníci rychlé, a tedy i nebezpečné jízdy, což je vlastně k ničemu. Je tomu ale tak?

V prvé řadě musíme zmínit, že zástupci okruhu v Mostě se snaží, aby byl hluk z probíhajících akcí co možná nejnižší (motorky musejí mít tlumiče na výfucích, při volných jízdách je povinná polední klidová pauza a podobně), ale věc řeší doslova na všech frontách. V jednom z vyjádření například bylo řečeno, že zástupci autodromu nechali vypracovat projekt na první z protihlukových stěn, jejíž umístění vychází z odborných posudků tak, aby byla co nejvíce účinná. Stavební úřad Magistrátu statutárního města Most ale s vydáním povolení neustále váhá a řeší vše možné i nemožné okolo, jen ne to, co by asi měl. Dále pak na autodromu omezili kalendář závodů či dobu provozu autodromu do 18:00 hodin s výjimkou několika málo dnů, kdy ale na dráhu smějí jen neupravené vozy schválené pro silniční provoz s platnou technickou kontrolou a registrační značkou. Celé vyjádření si můžete přečíst zde.

„Otevřel si hospodu a divil se, že tam chodí lidé“

Jak to, tak vypadá, tak problém je vlastně jen mezi těmi, kteří se přestěhovali k okruhu a teď se diví, že na něm jezdí auta. A protože jde o závodní okruh, jsou ta auta rychlá a – bohužel pro ně – trochu hlučná. Tito se pak snaží okruh ideálně úplně zrušit. Jenomže nevidí to, že velké automobilové akce do malého města Most přitáhnou velkou spoustu lidí, kteří zde utrácejí své peníze! Nevidí to, že na okruhu je během takových akcí zaměstnána spousta lidí, ti by jinak práci v kraji s vysokou nezaměstnaností sehnali jen těžko.

Přečtěte si také:  Radary na měření hluku aut se šíří jako lavina. Nově je zavedli ve Velké Británii

Kromě toho zástupci okruhu nedávají prostor jen závodům a milovníkům rychlé jízdy. Jsou zde pořádány akce pro děti, pro seniory, pro začínající řidiče ale v rámci polygonu se trénují i policisté, záchranáři nebo hasiči. A pokud se na to podíváme do detailu, není lepší, že se ti, kteří fandí adrenalinu za volantem, vybijí na okruhu, než aby dělali hlouposti na silnicích?

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek