Expozice značky Audi na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show), který probíhá od 8. do 11. ledna 2013 v americkém Las Vegas, přiblíží návštěvníkům „trendy v elektronice v příštím desetiletí“. Na nejdůležitějším veletrhu elektroniky na světě se představuje nejen automobilky Toyota a Lexus, ale svá řešení pro budoucnost předvádí i značka se čtyřmi kruhy ve znaku. Středem pozornosti je síťové propojení automobilu s okolím – se zvláštním zaměřením na budoucí automatizovanou jízdu a mobilní komunikaci.

Audi představuje širokou škálu již nabízených asistenčních systémů, díky nimž je jízda bezpečnější a pohodlnější. Tyto asistenční systémy jsou vzájemně úzce propojeny, což jim dodává vysokou úroveň inteligence a vynikající schopnosti. Budoucí systémy budou ještě chytřejší, a pokud to bude přáním řidiče, tak sníží jeho pracovní zatížení při řízení.

Automatizovaná jízda bude technicky proveditelná před koncem tohoto desetiletí – Audi v Las Vegas ukazuje, co bude pro budoucí motoristy znamenat uvíznutí v dopravní zácpě. Funkce automatizované jízdy ve vozech Audi pomůže řidiči řídit vůz v rámci určitých omezení v popojíždějící koloně při rychlosti jízdy až 60 km/h. Rovněž akcelerace a brzdění vozidla bude probíhat autonomně. V budoucnosti bude funkce automatizované jízdy schopna vůz také autonomně zaparkovat na zvolené parkovací místo a následně s vozem z parkovacího místa bez přičinění řidiče vyjede – to se týká i těsných parkovacích míst na ulicích, v garážích nebo na krytých parkovištích.

„Dnes byste u Audi jen obtížně hledali inovaci, která by nebyla spjata s elektronikou,“ vysvětluje Ricky Hudi, vedoucí vývoje elektrické/elektronické výbavy vozů Audi. „Elektronika nám umožňuje realizovat kompletní síťové propojení. Během uplynulého desetiletí bylo pro nás rozhodující integrovat všechny funkce v automobilu. V tomto desetiletí propojíme automobil s jeho okolím pod značkou Audi connect – s řidičem, internetem, infrastrukturou a s ostatními vozidly.“

Služby a technologie Audi connect přinášejí internet do vozu a vůz na internet. Tato nová technologie znamená pro zákazníky větší komfort a potěšení z jízdy. Nový standard pro bezdrátovou komunikaci LTE (Long Term Evolution) bude brzy podporovat komunikaci s celosvětovou internetovou sítí WWW (World Wide Web), čímž se otevřou možnosti pro vysokorychlostní přenos velkého množství dat.

Přečtěte si také:  Audi připravilo speciální retro verzi TT RS. Oslavuje slavný model, ale v Česku se jej nedočkáme

Audi connect poskytuje řidiči služby střižené na míru, od navigace s fotografiemi Google Earth a náhledy ulic Google Maps Street View přes aktuální online dopravní zpravodajství Audi a sociální sítě, jako je Facebook a Twitter. V nových modelech Audi A3 a Audi A3 Sportback si může řidič nechat nahlas předčítat e-maily a diktovat krátké textové zprávy SMS. Audi plánuje další rozšiřování těchto služeb.

Audi naplno pracuje na nových konceptech ovládání a zobrazování. Mezi ně patří například volně programovatelný panel přístrojů. Řidič může přepínat mezi jednotlivými virtuálními displeji, aby vyhověly jeho požadavkům. Vzhledově jsou sotva rozeznatelné od skutečných přístrojů, ale na rozdíl od nich poskytují mnohem více flexibility.

Značka se čtyřmi kruhy má novou technologii také pro fanoušky hi-fi – přehrávání hudby uvnitř vozu Audi se díky 3D zvuku promění v trojrozměrný koncert na velkém akustickém pódiu. Tuto inspirující technologii mohou návštěvníci zažít přímo v expozici a v interiéru koncepčního vozu „Audi Q7 sound concept“.

Uspořádání modulární platformy pro informační a zábavní systémy umožňuje poprvé s minimálními náklady průběžně aktualizovat hardwarové komponenty podle nejnovějšího stavu techniky. Audi je již mnoho let vedoucí značkou v oblasti osvětlovací techniky a v současnosti nabízí světlomety LED v mnoha modelových řadách. Elektrické a elektronické systémy připravují půdu pro vývoj významných inovací i v této oblasti techniky. Osvětlení budoucích modelů Audi bude aktivně reagovat na změny okolních podmínek, čímž dále zvýší úroveň aktivní bezpečnosti.

Značka Audi získala v rámci svého vývoje širokou škálu odborných znalostí ve všech oblastech elektroniky pro automobily, což jí umožňuje realizovat nové formy spolupráce s dodavateli. V rámci programu PSCP (Progressive Semi Conductor Program) pro vývoj pokrokových polovodičů získalo sedm výrobců polovodičů postavení strategických partnerů integrovaných přímo do vývoje.

„Inovační cykly jsou ve všech našich technických oblastech krátké a konkurence je vražedná,“ říká Ricky Hudi, vedoucí vývoje elektrické/elektronické výbavy. „U značky Audi vnímáme jako naši povinnost, abychom byli ještě progresivnější, aktivnější a inovativnější.“

Tisková zpráva/-PS-

1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments