Aston Martin vzdává hold ikonickému Concordu. Upravil podle něj DBS Superleggera

Autor: Anina Russová - 28. 11. 2019


Britská automobilka Aston Martin se rozhodla oslavit první let snad nejneuvěřitelnějšího civilního letadla, jaké kdy existovalo. Mluvíme o fantastickém Concorde, který svůj první let absolvoval právě před 50 lety. To je důvod, proč se divize Q britské automobilky dala dohromady s British Airways, aby společně dali vzniknout 10kusové limitované edici, která má toto letadlo připomínat.

Cenu auta výrobce neprozradil, ale víme, že část výtěžku z prodeje bude určena na podporu neziskové organizace Air League Trust podporující děti v zájmu o létání. Organizace je podporuje také při studiu všech oborů, které mají s letectvím něco společného.

A ještě jedna zajímavost, zatímco je to letos 50 let od prvního letu Concorde, 26. listopadu to zase bylo 16 let od posledního letu, který proběhl 26. listopadu 2003.

První SUV Aston Martin je za dveřmi. Zní skvěle!

Fakt, že Aston Martin DBS Superleggera odkazuje na slavné letadlo, je patrný na první pohled. Exteriér je lakován stejnými barvami, jaké má letecká společnost British Airways. Znalci letectví si jistě všimnou imatrikulační značky před zadním kolem. Každé z deseti plánovaných vyrobených aut bude mít jinou, ale vždy bude mít něco společného s konkrétním Concorde. Auto, které uvidíte na fotkách v galerii má značku G-BOAC, což byla značka letadla, které létalo mezi 27. únorem 1975 a 31. říjnem 2003.

I interiér auta má připomínat jak letadlo, tak leteckou společnost. Čalouněný je modrou kůží a veškeré obložení včetně ostatního čalounění má připomínat interiér Concorde. Zajímavostí je, že titanové ovladače převodovky umístěné pod volantem jsou prý vyrobeny z lopatek motoru jednoho z letadel.

A co technika? Na té se nic neměnilo. O pohon zadních kol se stará V12 bitorubo o objemu 5,2 litru. Jeho výkon je 715 koní, točivý moment 900 Nm, přičemž zrychlení z klidu na 100 km/z auto zvládne za 3,4 sekundy. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 340 km/h.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru