Aston Martin V12 Vantage S Spitfire 80: oslava britského inženýrství – foto

Od Jan Karlík | 18. 7. 2016 0

Britská automobilka Aston Martin udělala jeden velmi britský krok. Letos je tomu totiž dlouhých 80 let, co vzlétl legendární stíhací letoun Supermarine Spitfire. A protože Britové jsou na tento stíhácí letoun náležitě hrdí, automobilka Aston Martin toho využívá a představuje limitovanou osmi kusovou edici modelu V12 Vantage S pojmenovanou jednoduše Spitfire 80.

Aston Martin V12 Vantage S Spitfire 80 1

A protože Aston Martin je také nerozdělitelně spojený s filmy s agentem 007, nikoho asi nepřekvapení, že za speciálními projekty stojí v automobilce oddělení Q. Tahle divize speciálních a limitovaných edicí dostala na starost také Vantage Spitfire 80. A údajně také odtud přišel nápad ohledně použití peněz z prodaných vozů. Ty neskončí na tučném kontě automobilky, ale výtěžek z prodeje aut (která jsou zhruba o £40 000 dražší než V12 Vantage S ve standardním provedení) bude věnován dobročinnému fondu britského letectva RAF. Klobouček…

Aston Martin s přídomkem Spitfire 80 dostal nový přepracovaný výfuk, jehož koncovky mají připomínat právě výfuky u motoru Spitfiru. No, dobrá tedy… :-D Auto má také nový lak, který je pojmenován jako Duxford Green. Na letišti v Duxfordu totiž sídlila první oficiální letka RAF tvořená výhradně Spitfiry. Taková tmavší Brittish racing green však Astonu vážně sluší. Určitě si všimnete i zlatavých akcentů jako jsou brzdiče, orámování a svislé žábry masky chladiče a nebo decentní proužek na boku. To vše korunují karbonové doplňky a tmavě lakovaná kovaná kola.

Technika zůstává prakticky stejná jako u sériového auta. Pod dlouho kapotou je uložen atmosférický dvanáctiválec o objemu 5,9 l. Ten posílá přes robotizovanou převodovku na zadní kola moc pěkný výkon 421 kW (573 koní) a točivý moment 620 Nm. To je tak akorát na to, abyste se dostali na stovku za 4,1 sekundy a rozjeli auto až na 323 km/h.

Interiéru vévodí světle hnědá sedadla s logem RAF, nešetřilo se Alcantarou ani karbonem. Zajímavý detail je otevírání dveří, které je řešeno velmi podobně jako v samotném Spitfiru.