Aston Martin RapidE: elektřina dorazila i k aristokratům – foto + video

Autor: Jan Karlík - 23. 10. 2015


Zkusme na chvilku zapomenout, že se nám chce brečet, když místo úžasného atmosférického dvanáctiválce najedete elektromotor a svazky oranžové kabeláže. Bohužel přesně tohle je dnešní automobilový svět, ať se nám to líbí, nebo ne. Staronový Aston Martin se jmenuje RapidE a na jeho vývoj a výrobu není britská automobilka sama. Tento model vznikl ve spolupráci s firmou Williams Advanced Engineering.

Bohužel automobilka vypustila pouze fotografie a krátké video, žádná technická data zatím neznáme. Na videu navíc není de facto nic, jenom jemný hluk, jak se pneumatiky odvalují po zámkové dlažbě. Video, při kterém byste normálně hledali ovladač pro hlasitost a rázně sním pohnuli směrem doprava, abyste slyšeli vyštěknutí dvanáctiválce po startu a pak sytý baryton při odjezdu, tak naprosto postrádá smysl. Aston Martin to celé zabalil do fráze: „Když se elektřina potká se sportovním luxusem,“ ale to je vážně chabá omluva.

V současné době jde o jediný experimentální prototyp. Aktuálně však probíhají jednání s čínskými investory o zahájení rozsáhlých zkoušek a spuštění výroby. Pokud půjde vše podle plánu a elektrický Aston Martin bude schválen do výroby, první kusy by se na silnici měly dostat zhruba za dva roky. Automobilka zvolila tento krok jako možnost prezentace, že jsou schopni vyrábět nízkoemisní, případně bezemisní vozy. Pokud to pro nás fanoušky a koncové zákazníky bude znamenat to, že v Astonech zůstanou atmosférické motory o dvanácti válcích a automobilka nebude muset kupovat downsizované motory od Mercedesu, pak tleskáme. Bojíme se ale, že těch pár prodaných kusů RapiduE tuhle situaci stejně nezachrání.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru