Znáte to, na chvíli se zamyslíte a lehce vám u toho ztěžkne noha na plynovém pedálu. Na rychloměru je rázem o několik jednotek nebo dokonce desítek kilometrů v hodině více, než je povoleno, a jako na potvoru vás u toho přistihne policejní hlídka s radarem. Dá se tomu nějak předejít? Je možné používat antiradar? Na to všechno si odpovíme.
Antiradar v autě být nesmí
Když si otevřete některý z webových vyhledávačů a zadáte slovo antiradar, ukáží se tisíce výsledků. Většina z nich jsou nabídky různých společností, které slibují montáž a dodání antiradaru s tím, že se tak vyhnete pokutám. Zní to velmi dobře, ale zároveň je dobré si uvědomit, že mít v autě systém označovaný jako antiradar je prakticky nezákonné.
Jde o to, že antiradar aktivně ruší měřicí zařízení policie. Systém označený za antiradar bývá nejčastěji v podobě laserové rušičky, která zamezí tomu, aby radar auto změřil. Na zákaz myslí zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 3, který říká: „Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“ Kdo jej použije, dopouští se přestupku, za který fyzické osobě hrozí pokuta do 10 000 Kč, právnické až do 100 000 Kč.
Detektor zákonu neodporuje
Jak nás upozornili specialisté na radarové detektory ze společnosti Genevo, je nesmírně důležité rozlišovat systém s označením a funkčností antiradaru a takzvaného pasivního radarového detektoru. Druhý jmenovaný systém je zákonem povolen a i ten může řidiči pomoci od pokut.
Existují dva druhy radarových detektorů. Jeden se přidělává na okno přísavkou, podobně jako třeba palubní kamera. V tom případě je ale dobré myslet na to, že nesmí překážet ve výhledu z vozidla. Druhou možností je pasivní radarový detektor, který je v autě namontován napevno – například v masce chladiče. Pak je nutné pamatovat na to, že takové zabudování detektoru do auta lze provádět dle atestu Ministerstva dopravy.
Specialisté z Genevo nám řekli: „Principem napevno zabudovaných detektorů je absolutní neviditelnost a opět platí, že pokud neruší práci policie a je homologovaný pro provoz, jeho použití je zcela legální. Výhodou je, že je schován i před případnými zloději.“
Policie s tím nebude mít problém
Specialistů na detektory ze společnosti Genevo jsme se zeptali také na to, jak se na přítomnost takového detektoru v praxi dívá policie. „Na pasivní radarový detektor na skle většinou policista nereaguje vůbec, případně se dotáže, jestli jde o pasivní detektor a dále se věci nevěnuje.“
Já nepotřebuji detektor kovu ani georadar,Já jsem obojí