Amko-Leenarts

Novým šéfem designu Ford of Europe je Amko Leenarts. Ve své nové roli bude Leenarts odpovídat za design exteriérů i interiérů nových modelů vznikajících v režii evropského Fordu, a to včetně vozů určených pro světové trhy. Leenarts bude řídit tým více než 275 zaměstnanců, kteří navrhují nové modely značky Ford ve studiích v německém Merkenichu a britském Duntonu.

Do studia v Merkenichu Ford v poslední době investoval 13 milionů eur (v přepočtu přibližně 339 mil. Kč). Firma modernizovala designérské i modelářské dílny a pořídila moderní souřadnicový obráběcí stroj. V celosvětovém měřítku pokračuje Ford v transformaci procesu navrhování nových modelů. Nejmodernější technologie a postupy by měly dát vzniknout ještě atraktivnějším, uživatelsky přívětivějším automobilům.

„Pro naše designérské týmy je dnešní doba velmi zajímavá. Stále více studujeme to, jakým způsobem lidé svá auta používají a ovládají, a chceme přicházet s návrhy, které by skutečně zlepšovaly kvalitu života,“ řekl Leenarts. „Nikdy se ale zároveň nepřestaneme snažit navrhovat působivý design, který veřejnosti pomůže vytvořit si ještě silnější emocionální vztah ke značce Ford.“

Leenarts vystudoval architekturu interiérů na Akademii umění v nizozemském Groningenu a jeho vášeň pro automobilový design ho poté přivedla ke studiu na londýnské Royal College of Art, kde získal magisterský titul v oboru design vozidel. Ve Fordu pracuje Leenarts od roku 2012; naposledy působil jako ředitel designu interiérů celé Ford Motor Company. Jeho přímým nadřízeným bude Moray Callum, viceprezident Ford Motor Company pro design.

Ford zároveň zavádí i novou organizační strukturu designérských oddělení. Na jednotlivých modelech budou nově pracovat menší skupiny, rozdělené podle segmentů. Každá bude mít na starosti design od konceptu až do produkčního stadia. Tato změna by měla pomoci harmonizaci designu vozů s modrým oválem ve znaku napříč celým výrobním programem.

Leenartsův předchůdce Joel Piaskowski byl jmenován celosvětovým ředitelem designu Ford Motor Company a bude působit v centrále v americkém Dearbornu. Piaskowski řídil design evropského Fordu od roku 2014. Podepsaný je mimo jiné pod novou Fiestou či pod luxusní řadou Vignale.