Venku začíná být pěkná zima a často prší, tak co si zalézt na chvíli k počítači a podívat se na jednu zámořskou recenzi Trabanta?
Ano, slyšíte správně, i když se tohle BMV (bakelitové motorové vozítko) za mořem nikdy oficiálně neprodávalo, pár kusů bylo do Ameriky dovezeno společně s několika imigranty. Do ruky na pořádnou recenzi si ho vzal Nick Murray, kterého dobře znáte z videa, kde představoval krásné BMW E24 635 CSi. Tenhle mladík za velkou louží ale není znám jen pro své nadšení do aut, ale také pro své poměrně nekompromisná testy. Nebojí se například pořídit si zbrusu nové Porsche 911 a následně mu dát tak zabrat až prostě nevydrží a ještě se s tím chlubit. :)
Ale zpět k Trabantům. Modely 601 se vyráběly od roku 1964 v německém Zwickau. Na svou dobu šlo o hodně inovátorské auto vyráběné převážně z duroplastu a bylo poháněno doutaktním dvouválcem. Tenhle vzduchem chlazený, kouřící a smradlavý a motorek dával výkon celých 26 koní a pomocí čtyřstupňové manuální převodovky opatřené volnoběžkou s řazením na volantu poháněl přední kola. Nicméně majitel si mohl připlatit i za „automat“, označoval se jako Hycomat a ovládání spojky bylo automatické. Trabant 601 se vyráběl jak ve verzi kombi, tak ve verzi Limousine. Prakticky nezměněn zůstal až do konce své výroby v roce 1991. Jedinou větší změnou byla v roce 1990 výměna vzduchem chlazeného dvoutaktu za vodou chlazený čtyřtakt od Volkswagenu.
Ve videu se nám představí kousek z roku 1981 s označením 601S. Projdeme si s Nickem každý kousek auta, zjistíme, jak funguje řazení, a na co je který čudlík a páčka na palubní desce. Je to zajímavé dívat se na někoho, kdo Trabant vidí poprvé, jak je z toho celkem paf. Navíc slovo Trabant zní v angličtině vážně směšně. :)
A věděli jste, že slovo „trabant“ znamená v němčině “ souputník„, tedy něco jako „ten, kdo s tebou putuje“? Inženýři, kteří ho vymýšleli, si vzali inspiraci od tehdy populárního sovětského vesmírného modulu Sputnik.