V dnešním světě existuje spousta chorobných strachů, tzv. fóbií. Známe i takový strach, který se týká jízdy s automobily – ať už za volantem nebo na místě spolujezdce. Říká se mu amaxofobie.
Co to amaxofobie vlastně je?
Amaxofobie je jednou z nejméně známých druhů fóbií, přestože jí může trpět až 33 % všech lidí na celém světě. Jde o strach až panickou úzkost z řízení, ale i o pouhou jízdu autem. Termín pochází z řeckého slova amaxo (vůz nebo kočár) a fobia (strach). Ti, kdo touto fóbií trpí, se ale nebojí samotného automobilu, ale ztráty kontroly nad řízením – ať už řídí oni sami, případně někdo jiný.
Tato fóbie není vrozená, ale vyvolávají jí až nějaké nepříjemné zkušenosti, vzpomínky a podobně. Může jít o vlastní nehodu, případně nehodu někoho cizího, anebo třeba jen nečekaný smyk. Tento chorobný strach se může v čase vyvíjet. Nejprve může jít o to, že se začnou vyhýbat místu, kde se jim onen nepříjemný zážitek stal, a pak se začnou třeba bát úplně jezdit autem. Kdykoliv totiž nastoupí do auta, jejich vzpomínky se jim vrátí do živé paměti. Spouštěčem ale může být třeba i špatné počasí nebo nervozita u začínajících řidičů – třeba už nepříjemný učitel v autoškole.
Amaxofobie se může projevovat různě, ale zpravidla stejně jako u ostatních fóbií. Nejčastěji ji doprovází zrychlený srdeční tep, bolest na hrudi, pocení nebo závrať.
Jak amaxofobii překonat?
Rozhodně to není jednoduché. Pomoci mohou například různé relaxační techniky jako například hluboký vědomý a řízený dech. Postižení se také mohou zkusit obrátit na terapeuta, který by mohl pomoci.
Začít se dá třeba i krátkými a bezpečnými cestami na místě spolujezdce, například do nejbližšího obchodu a podobně. Pak se dají cesty postupně prodlužovat a z místa spolujezdce přesednout na místo řidiče.