Africa Eco Race 2019: ve třetí etapě obě tatry s problémy, jedna už nejede

Autor: Tisková zpráva - 4. 1. 2019


Třetí etapa Africa Eco Race 2019 měla typický charakter rychlé, prašné a místy kamenité marocké rozbíječky. Tatru Tomáše Tomečka v ní postihl defekt, jehož výměna znamenala časovou ztrátu a přepuštění pozice vedoucího kamionu. V daleko horší situaci se ocitla posádka druhé české Tatry, která musela ze závodu odstoupit.

Startovalo se z bivaku. První motorky vyjížděly před devátou ráno, auta a kamiony následovaly hodinu po nich. Cíl více než čtyřsetkilometrové etapy byl umístěn k městu Assa, kterým projelo všech 11 ročníků Africa Eco Race. „Stejně jako loni byla tahle etapa bez dun, vlastně skoro úplně bez písku,“ srovnává Tomáš Tomeček a mračí se: „Byla opravdu hodně rychlá a kamenitá. Samé pevné pisty, kde se auto musí držet maximálně pod plynem. Vůbec nemám tenhle typ etap rád.“

Před rokem měl Tomeček právě v této etapě defekt levého zadního kola. Naštěstí se jej dařilo dohušťovat a žádná větší ztráta nevznikla. Přesto tehdy klesl z druhého na třetí místo. A letos? No přece defekt levého zadního kola a pád pořadím, z první na druhou příčku. „Stalo se to asi v půlce etapy v jedné kamenité pasáži,“ přibližuje Tomeček. „Kolo bylo během dvou, tří sekund úplně prázdné. Musel jsem ven a pneumatiku přezout. Takže mě všichni předjeli.“ Tomeček jezdí v kamionu sám, a tak mu každá výměna a oprava zabere o něco více času. Ztráta proto činila přibližně půl hodiny. V dalším průběhu etapy se i kvůli lehčímu, rychlému terénu téměř neměnila. V cíli z toho bylo šesté místo mezi kamiony a 18. ve spojené kategorii s automobily.

V celkovém pořadí Tomečka přeskočila Elisabete Jacinto, která opět potvrdila, že jí rychlé úseky svědčí. Rozdíl mezi nimi ale činí pouhých devět minut, a vše je zcela otevřené. „Jsem spokojený, všechno funguje. Máme natankováno a v podstatě na autě jen dotahujeme povolené věci,“ hodnotí Tomeček stav své stoprocentně mechanické Tatry po třetí etapě. „Včera jsme preventivně vyměnili pravou přední pneumatiku, takže po dnešku jsme mínus dvě pneumatiky. Máme jich ale ještě dost,“ ujišťuje a uzavírá: „Jen mě moc mrzí, co se stalo Petru Čapkovi a Zdeňku Vodovi. Přál bych jim, aby dokázali dát auto spravit, ale obávám se, že se to nepodaří.“

Nálada druhé české posádky s Tatrou 815 se totiž nachází na bodu mrazu. Čapka s Vodou začali závod devátým časem. Ve druhé etapě se nejprve zdálo, že výrazně zrychlí, ale pak přišla katastrofa. „Od startu se nám jelo výborně. Neměli jsme ani problém s navigací,“ přibližuje Petr Čapka. „Na 50 kilometrech jsme předjeli dva nebo tři kamiony a čtyři auta, takže jsme se přesvědčili, že rychlostně na to máme. Jenže pak auto náhle začalo ztrácet výkon a po 500 metrech se zastavilo. Zřejmě s přidřeným válcem.“ Sen o Dakaru se tak Čapkovi s Vodou rozplynul.

Přečtěte si také:  Pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone budou připraveny tři nejtvrdší směsi pneumatik Pirelli

Nezbylo, než s nepojízdnou Tatrou absolvovat 200 kilometrů terénem na tyči za Tatrou balai Petra Foltýna. „Cesta byla očistec, ještě nám nechtíc tyčí rozbili předek,“ říká smutně Čapka. „Ale nejhorší je, že jsme auto museli nechat v Zagoře, na přesně stejném místě, jako před třemi lety porouchanou asistenci Tomáše Tomečka. To je šílené déjà vu.“ Aby té smůly nebylo dost, Čapkovi s Vodou ještě poté o deset minut uletělo letadlo z Marrakéše…

S motocyklem značky Husqvarna startuje Lukáš Kvapil. Ve třetí etapě zajel 28. čas, v celkovém pořadí se zlepšil o tři příčky na 32. místo. Ve výborných výkonech pokračují oba slovenští jezdci. Martin Benko je čtvrtý a těch absolutně nejrychlejších se drží i v etapách: „Přitom nejedu nějakou hranu, spíš bezpečně. Jsem spokojený, baví mě to,“ komentuje lakonicky své dosavadní počínání. Jeho krajan Ján Zaťko dnes upadl na skále a také trochu bloudil, ale zásadní ztráta z toho nebyla. Průběžně drží 13. místo.

Čtvrtá etapa z Oued Draa do Fort Chacal bude měřit téměř 500 kilometrů. Start i cíl bude v bivaku. Mělo by se jednat o další rychlou etapu, tentokrát ale zpestřenou písky a hlavně navigačně velmi obtížnými úseky.

3. etapa Africa Eco Race 2019: Agdal – Assa, 3. ledna 2019

Celková délka: 415 km
Přejezd: 0 km, start z bivaku
Etapa: Agdal – Assa 401 km
Přejezd: Assa – Oued Draa-Assa 14 km

Výsledky 3. etapy (415 km):

  • Kamiony: 1. Bouwens (Bel./Iveco) 4:45:15, 2. Jacinto (Por./MAN) +1:30, 3. Elfrink (Marcedes) +13:18, … 6. Tomeček (ČR/Tatra) +29:39.
  • Moto: 1. Botturi (It./Yamaha) 4:36:26, 2. Ullevalseter (Nor./KTM) +2:38, 3. Agazzi (It./Honda) +18:32, 4. Benko +32:29, … 13. Zaťko (oba SR/KTM) +1:10:48,28. Kvapil (ČR/Husqvarna) +2:06:42.
  • Auta: 1. Laure 4:24:43, 2. Strugo +1:42, 3. Julien +7:26 (vš. Fr./Optimus).

Výsledky po 3. etapě:

  • Kamiony: 1. Jacinto (Por./MAN) 12:17:57, 2. Tomeček (ČR/Tatra) +9:00, 3. Essers (Bel./MAN) +1:12:48.
  • Moto: 1. Botturi (It./Yamaha) 11:08:58, 2. Ullevalseter +7:07 (Nor./KTM), 3. Agazzi (It./Honda) +45:53, 4. Benko +1:16:38, … 13. Zaťko (oba SR/KTM) +3:16:39, 32. Kvapil (ČR/Husqvarna) +6:13:46.
  • Auta: 1. Laure 10:45:41, 2. Strugo +16:46, 3. Julien +48:59 (vš. Fr./Optimus).
Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek