Víte, co znamená z pr*ele klika? Nevíte? Tak se podívejte na přiložené video. Podle záběrů jede supersportovní Acura NSX vcelku klidně, když tu se najednou dostane na příliš mokrý povrch a dostane aquaplanning. Celé auto se nekontrolovatelně vyřítí ze silnice. Při nehodě jen těsně mine sloup, který podpírá most a kdyby k aquaplanningu došlo ještě o chviličku později, pak se Acura potká se svodidly.

Aquaplaning je definová jako ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vrstvy vody, která se dostane mezi povrch pneumatiky a právě vozovku. Mezi vozovkou a pneumatikou vzniká vodní klín, po němž pneumatiky začnou klouzat a vozidlo se stane neovladatelným.

Celá tahle příhoda se stala na dálnici v americkém San Diegu v Kalifornii a natočil ji spolujezdec z Nissnu 240SX jedoucího za Acurou. Nevíme, zda obě auta jela spolu, ale rozhodně si po konci videa měli co vyprávět. Na videu jsou slyšet komentáře jako: „Oh, oh my God,“ „Do we have it on video?“ a úlevu s výkřikem: „Good one bro!“…

Už jste také meli tu zkušenost s aquaplanningem? Je to hodně nepříjemné, že? Bohužel neexistují žádné ověřené rady (kromě hlubokho dezénu pneumatik a přiměřené rychlosti po mokré vozovce), jak tomuto jevu zabránit. Když už se to stane, a poznáte to hlavně podle vysokých otáček motoru nebo samovolného pohybu vozu třeba do strany, je důležité zachovat chladnou hlavu, pustit pedál plynu a sešlápnout spojku a čekat, až se kola zase chytnou. Rozhodně nesmíte šlapat na brzdy!