2019-bentley-bentayga-speed- (1)

A novým nejrychlejším SUV na světě se stává… Bentley Bentayga Speed

Autor: Pavel Srp - 15. 2. 2019


Nejrychlejším SUV na světě byl ještě donedávna Lamborghini Urus. Tento titul mu ale sebral jeho koncernový sourozenec. Aktuálně je nejrychlejším SUV Bentley Bentayga Speed. Dokáže jet o půl míle za hodinu rychleji!

Britská automobilka představí nové Bentley Bentayga Speed na letošním ženevském autosalonu a prodávat ho začne prý už letos. Pohánět ho bude 6.0litrový, dvěma turbodmychadly přeplňovaný motor W12 s 635 koňmi, což je méně než má Lamborghini Urus (650 koní), a točivý moment 900 Nm, což je naopak o 50 Nm více. Motor přitom posílám všechen výkon prostřednictvím osmistupňové automatické převodovky na všechna čtyři kola. 

Motor vychází z běžného W12, který Bentaygu pohání. Ten „obyčejný“ má ale „jen“ 608 koní, ovšem točivý moment je stejných 900 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h je otázkou 4,1 sekundy a maximální rychlost je 301 km/h. Pokud to srovnáme s italským supersportovním SUV, pak zjistíme zajímavá fakta. Lamborghini Urus totiž dokáže z 0 na 100 km/h zrychlit za 3,6 sekundy, z 0 na 200 km/h to zvládne za 12,8 sekundy a zrychlování skončí až u 189,5 mph (305 km/h). A co na to tedy výkonnější Bentley Bentayga Speed? To zrychlí z místa na stovku pomaleji, trvá mu to o 0,3 sekundy déle (celkem 0-100 km/h: 3,9 s). Ovšem maximální rychlost je vyšší, protože Britova meta zrychlování leží na 190 mph (306 km/h). Rozdíl je sice prakticky nepostřehnutelný, ale je tam!

Speed se od obyčejného Bentley Bentayga bude lišit i vzhledem. Přední světla budou zatmavena, v zadní části přibyde spojler, na bocích budou nově loga „Speed“ a upravený bude i výfuk. Chybět nesmějí ani větší 22″ kola s karbon-keramickými brzdami – to ovšem jako příplatková výbava.

Na další podrobnosti včetně ceny si budeme muset počkat až do Ženevy.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru