Každý řidič ví, že telefonovat za jízdy se dle zákona nesmí. Jenomže dle policejních statistik, ale i toho, co vidíme kolem sebe, to jen málokdo dodržuje. Jako jedna řidička, která na dálnici D1 řešila nejspíš něco hodně důležitého. Vůbec si totiž nevšimla, že celou dobu vedle ní jede policie a její přestupek zaznamenává. Co se přestupků týče, rozhodně nebyla jediná.
Řidička si policejní hlídky všimla až poté, co ji na její přítomnost upozornil spolujezdec. A neměla to mít rozhodně levné. Pokuta na místě je totiž v rozmezí 2500 až 3500 Kč a čtyři trestné body k tomu. Ve správním řízení může sankce za držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení dosáhnout až 10 000 Kč. Petr Vala z jihomoravského oddělění policie připomíná, že řidiči jsou při řízení povinni věnovat se řízení a nedělat cokoliv jiného.
„Věnovat se řízení znamená, že řidič plně soustředí svou pozornost na ovládání vozidla a nevykonává žádnou činnost, která by ho mohla rozptýlit – například telefonování, psaní zpráv, manipulaci s navigací, jídlem nebo pitím. Nepozornost za volantem vede k prodloužení reakční doby a rozptýlení je jednou z hlavních příčin dopravních nehod. Riziko nehody se při používání mobilního telefonu za jízdy zvyšuje až několikanásobně. I krátkodobé odvedení pozornosti může znamenat přehlédnutí překážky, chodce nebo změny v dopravní situaci,“ popsal Petr Vala.
Nutno ovšem dodat, že dotyčná v tom nebyla sama. Na konci minulého týdne totiž probíhala v jihomoravském kraji policejní akce a těch přestupků bylo opravdu hodně. 150 dopravních policistů zkontrolovalo na osm set aut a řešit museli mimo jiné 79 případů používání mobilního telefonu za jízdy, v 61 případech zjistili nesprávný způsob jízdy, 55 řidičů překročilo nejvyšší povolenou rychlost a 27 osob nebylo připoutáno bezpečnostním pásem. Zaznamenáno a vyřešeno bylo také 22 případů zakázaného nebo nesprávného předjíždění.