Defekt nebo porucha není nic příjemného, ale pokud k jednomu nebo druhému dojde na dálnici, může jít o život. Někdy vlastní vinou, jindy nepozorností ostatních. Dokazuje to i nedávný smutný případ z dálnice D6.
Ve čtvrtek 3. července došlo na dálnici D6 na Chebsku k nehodě, která začala právě defektem kola. 45letý muž se jej rozhodl vyřešit v odstavném pruhu dálnice, jak se ale později ukázalo, byl to bohužel špatný krok. Stejně jako to, že své odstavené auto nijak neoznačil. Muže srazil projíždějící řidič nákladního auta, přičemž dotyčný na místě zemřel.
Nikdo nesmí zůstat v autě
Výměna kola vypadá jako velmi jednoduchý úkon, který standardně zabere jen pár minut. Jenomže na dálnici pro vás může být i těch pár minut posledních. Pokud se tedy stane, že máte defekt nebo třeba poruchu, snažte se v odstavném pruhu dojet na první místo mimo dálnici. Ano, možná poškodíte kolo, ale měnit jej mimo dálniční těleso je vždy bezpečnější. „Je-li to možné, pokuste se pomalu v odstavném pruhu dojet na nejbližší sjezd či odstavné místo. Mějte zapnutá výstražná světla, abyste na sebe upozornili ostatní řidiče. Pokud není sjezd ani odstavné místo v dohlednu, odstavte vozidlo co nejvíce při kraji odstavného pruhu a ponechte na vozidle svítit světla i výstražná světla,“ radí policejní tisková mluvčí Věra Hnátková.
Víte, co ne/dělat ve chvíli, kdy se vám na silnici porouchá auto? Základ je vlastní bezpečnost
Nikdy za žádných okolností nenechávejte nikoho sedět v autě! I kdyby bylo venku horko nebo naopak zima, i kdyby pršelo. Posádka musí z auta pryč a v reflexních vestách musí čekat za svodidly. „Než vystoupíte z vozidla, měli byste mít nasazenou reflexní vestu, aby Vás ostatní řidiči viděli, proto si jí ve vozidle umístěte tak, by v případě potřeby byla ihned po ruce. V České republice je povinnost výstražné vesty jen pro řidiče, ale v rámci bezpečnosti Vás i Vaší posádky je lepší, když budou mít výstražnou vestu na sobě všichni členové posádky vozidla. Pokud je to možné, z auta vystupte pravými dveřmi, tedy směrem ke svodidlům a schovejte se v rámci bezpečnosti za ně. Mějte na paměti, že zejména malé děti, by se neměly v žádném případě pohybovat v blízkosti auta,“ doporučuje policejní tisková mluvčí.
Z auta co nejrychleji vyndejte výstražný trojúhelník. Ten musíte umístit na okraj vozovky, tak aby byl pro projíždějící řidiče včas a zřetelně vidět. Na dálnici to je nejméně 100 metrů za vozidlem. Výstražný trojúhelník odneste za svodidly na místo, nechoďte odstavným pruhem, je to velmi nebezpečné.
Nechte si pomoci
Než vůbec začnete přemýšlet nad tím, že kolo vyměníte svépomocí, zavolejte policii. Nemusíte se bát nějaké pokuty. Policisté na místo přijedou a buď jej označí autem s puštěnými majáky nebo vám na místo pošlou světelnou šipku.
Zároveň můžete (a měli byste) kontaktovat buď vaši pojišťovnu a její asistenční službu nebo asistenční službu Ředitelství silnic a dálnic. Ta už od roku 2016 bezplatně pomáhá právě v těchto situacích, funguje 24 hodin denně a sedm dnů v týdnu. Vaše asistenční služba může být také bezplatná. Jen si to ověřte u pojišťovny, u které máte povinné ručení, případně havarijní pojistku.
Pracovníci asistenčních služeb mají výrazná auta, majáky, na místě tak budou více vidět a k tomu jim výměna kola nebo oprava menšího problému zabere jen malou chvilku.