Až nepříjemně často slýcháváme v médiích o tom, že nějaké auto najelo na dálnici do protisměru. Ne vždy ale tato vážná situace skončí tak, že se nikomu nic nestane. A bohužel to tak dopadlo i při dnešní takové jízdě v protisměru.

Stalo se to odpoledne na dálnici D5 u Rokycan. Tam do protisměru (podle informací u Ejpovic na Exitu 67) najel 83letý řidič ve Škodě Octavia a jel v protisměru v rychlém, tedy levém pruhu. Po pár kilometrech došlo k čelní srážce s mladým, 26letým řidičem Peugeotu, při níž utrpěli oba dva vážná zranění.

„Z dopravní nehody záchranná služba transportuje muže ročník 1936 ve vážném stavu s mnohočetnými poraněními a zajištěnými dýchacími cestami do Fakultní nemocnice na urgentní příjem, z druhého automobilu transportujeme muže ročník 1993 v kritickém stavu se zajištěnými dýchacími cestami také na urgentní příjem,“ uvedla tisková mluvčí záchranářů.

Je otázkou, proč starší z řidičů najel na dálnici do protisměru, ale jednou z možných variant může být i jeho pokročilý věk. Pro řidiče seniory jsou v českých zákonech (upravuje to Zákon o silničním provozu, Pravidelné lékařské prohlídky, § 87) předepsány povinné lékařské prohlídky. Ty musejí řidiči absolvovat v 65, v 68 letech a pak vždy každé dva roky. Při prvních dvou musejí senioři lékaře navštívit nejdříve půl roku před narozeninami a nejpozději v jejich den.

Foto: PČR a HZS