pojisteni-novy-obcansky-zakonik-2

Chystáte se k nákupu nového vozu, anebo již dražší auto máte? Pak se zcela jistě neobejdete bez havarijní pojistky. Nechránit si drahý majetek by bylo přinejmenším nerozumné. Když se podíváte na frekvenci současného provozu, nikdy nevíte, kdy se můžete zúčastnit dopravní nehody, a to třeba právě vaší vinou. Uzavření správné smlouvy o havarijním pojištění nemusí být vůbec jednoduché, vždyť ne všechny společnosti nabízejí kvalitní produkty a férové jednání se vším všudy. My vám dáme hned 7 rad, díky nimž se vám určitě podaří vybrat tu správnou pojistku.

1. Stávající smlouvu na novou částku většinou neupravíte

Mnohé pojišťovny nejsou schopny vyhovět v případě úpravy stávající smlouvy na novou částku. Je zapotřebí uzavřít úplně novou pojistku. U některých smluv se setkáte s možností úpravy. Ušetřit tak můžete až desítky procent z celkové pojistné částky. Jestliže máte auto starší 6 let, lze uzavřít specifickou smlouvu vztahující se právě k němu. Je samozřejmě mnohem levnější.

2. Nepřeplácejte pojistku!

Všechny vozy postupně stárnou. Tomu se samozřejmě nevyhneme. Většina majitelů aut ale nechává stávající smlouvy v totožném znění, respektive platí stejné částky. Určitě se vyplatí smlouvu jednou za rok až dva roky změnit. Částka tak bude odpovídat přímo hodnotě auta, jež klesá.

3. Závislost pojistné částky na spoluúčasti

I tento aspekt je velmi důležitý. Mezi výší pojistné částky a spoluúčastí najdeme nepřímou úměrnost. Čím vyšší bude spoluúčast, tím se pochopitelně citelně sníží částka za havarijní pojištění. Spoluúčast může být v maximu 30%.

4. Uzavření online slibuje slevu

Nemáte přílišnou důvěru v online pojistky? Zkuste se na ně soustředit a třeba i některou vyzkoušet. Můžete ušetřit nemalé částky, jelikož mnohé pojišťovny slibují slevy ve výši až 25 %. Mnohdy také není od věci uzavřít online povinné ručení a havarijní pojištění zároveň. Slevy pochopitelně porostou.

5. All risk varianta se mnohdy nevyplatí

Spousta lidí si uzavírá all risk provedení havarijního pojištění. Tato podoba pojistky kryje fakticky veškeré události, mezi které se řadí například třeba i odcizení vozu, vandalismus, případně poškození živly. Budete-li si vybírat pojistku podle toho, kde bydlíte, nejspíše několik těchto prvků vynecháte, a dostanete se tak na mnohem nižší cenu.

Přečtěte si také:  Jak si co nejvýhodněji pojistit auto? Sledujte důležité parametry pojistky, nejen cenu

6. Vyšší nájezd kilometrů šetří peníze

Ušetřit lze i díky vysokému nájezdu kilometrů za krátké časové období. Jen si dejte pozor na to, že některé pojišťovny plně nezapočítávají kilometry ujeté na dálnicích, jelikož tyto komunikace považují za nejbezpečnější.

7. Jízda bez nehod

Jestliže se chováte v silničním provozu dle jeho pravidel a jezdíte dlouhodobě bez nehod, nejspíše dosáhnete na solidní bonusy podobně, jako je tomu u povinného ručení.