mercedes-amg-c43-4matic-kombi-mlha-mlhovky-zadni
TIP! Přečtěte si test Mercedes-AMG C 43 4Matic kombi (9G-Tronic).

My řidiči jsme velmi zvláštní sorta obyvatelstva. Někteří z nás jsou sice ohleduplní, a dokonce zvládnou během jízdy používat i selský rozum, jiní ale za volantem jako kdyby vypnuli myšlení a chovali se až neurvale. A přitom by stačilo, abychom k sobě navzájem byli milejší, přemýšleli nad tím, jestli svým chováním třeba někoho neomezujeme nebo třeba jen neotravujeme život. Pokud totiž za den narazíte na víc pitomců, kteří svou sobeckostí ničí život všem okolo, je to o nervy a tím pádem i o zdraví.

Máme pro vás proto pár tipů, které když budeme všichni dodržovat, bude podle nás na silnicích o něco klidněji a pohodověji.

1. Ostřikovače

Možná by vás to nenapadlo, ale zkuste se občas podívat za sebe, než si začnete ostřikovači umývat čelní okno. Obzvlášť v létě totiž za vámi v koloně může jet kabriolet nebo auto s otevřenou panoramatickou střechou. Spousta řidičů nemá ostřikovače správně seřízené, a tak z nich kapalina stříká jak na okno, tak také dva metry za auto. A věřte mi, není nic horšího než v otevřeném autě chytit sprchu saponátu přímo na hlavu. O následných flecích na kožených sedačkách ani nemluvím. Počkejte tedy s mytím okna až nebude v dostřelu žádné otevřené auto.

2. Světlomety při čekání na přejezdech

V zimních měsících se stmívá velmi brzy, a tak si odpolední a podvečerní dopravní špičku užíváme už za tmy. Ti z vás, kteří třeba do obchodu nebo jen z práce domů jezdí přes železniční přejezdy, by neměli zapomínat na pár maličkostí, kterým zpříjemníte život ostatním řidičům. V prvé řadě za tmy nestůjte těch několik často i dlouhých minut na brzdovém pedálu. Vypálíte brzdovými světly řidiči za vámi oči. Nejjednodušší je v případě manuální převodovky vyřadit a zatáhnout ruční brzdu. Automatickou pak jen přepnout do módu parkování. Pokud stojíte u přejezdu jako první, přepněte světlomety jen na parkovací světla. Pokud už za vámi stojí další auto, klidně světlomety vypněte úplně. Nebudete zbytečně svítit řidiči stojícímu proti vám do očí. Totéž platí i pro ty, kteří jezdí dodávkou, off-roadem nebo jen větším SUV. Při čekání světlomety vypněte. Vyšší auta mají výše i světlomety a těmi pak svítíte přes zpětná zrcátka řidiči před sebou přímo do očí.

Přečtěte si také:  Koupili jste auto po kuřákovi? Poradíme, jak se zbavit zápachu v interiéru

3. Cigarety

Chápu, že si někteří řidiči si za volantem zapálí, i když je podle mého lepší si na těch pár minut zastavit, ale co nechápu, je vyhazování ještě hořících nedopalků za jízdy z okna. Kromě toho, že je to odporné a v létě velmi nebezpečné pro přírodu (vždyť od nedopalku může snadno vzniknout požár), ohrožujete takovým chováním i ostatní řidiče. Znovu se tím dostáváme k otevřeným střechám kabrioletů. Když vy vyhodíte nedopalek z okna, může snadno někomu přistát v interiéru. Kromě toho, že ho může poškodit, může i spálit posádku. Na tohle jsou experty řidiči kamionů, kteří nedopalek odhazují z velký výšky, čímž pádem doletí mnohem dál.

4. Odpadky

Do stejné kategorie jako vyhazování nedopalků z jedoucího auta patří i vyhazování odpadků. Jednou se mi stalo, že mi na kapotě přistála nedojedená svačina. A to nekecám. Když se navíc rozhlédnete do příkopů kolem silnic, hemží se to tam papíry, láhvemi a dalším odpadem. Nevyhazujte z jedoucích aut nic! Zajímavé je, že z mé vlastní zkušenosti papírové kapesníčky z aut vyhazují hlavně ženy… K tomu asi netřeba nic dodávat.

5. Mlhovky, mlhovky a zase mlhovky

Mlhové světlomety jsou už takovou naší stálicí. Každý rok omíláme dokola, že používat je není jen tak. A přesto se každý rok najdou tisíce těch, kteří je zapínají i když jen poprchává nebo když meteorologové mlhu teprve předpovídají. A zapnuté je nechají ve městě, v kolonách, prostě pořád. Ano, přiznávám, že tací, kteří mi sítnici chtějí vypálit mlhovkou ode mě na oplátku dostanou jemné probliknutí dálkovými světly. A to se opakuje do té doby, dokud jim jejich chyba nedojde a svou mlhovku nevypnou. Prosím, používejte ostrá mlhová světla jen, když je to opravdu nutné, tedy ve chvíli, kdy nevidíte ani metr před auto a mlha připomíná spíše rozlité mléko. Ve městech, na dálnicích během hustého provozu nebo během podzimního deštíku opravdu nutné nejsou. Všichni řidiči o vás ví a vidí vás! A zároveň prosím mlhovky po vyjetí z mlhy vypínejte!