Koupě auta není zdaleka tou největší finanční položkou. Pokud chcete, aby vám auto vydrželo v dobrém stavu dlouho, je třeba se o něj také dobře starat. Údržba a pojištění se ale může prodražit, pokud ji nepromyslíte. Jak při provozu auta ušetřit?

Dodržujte plynulou jízdu

Základním principem úsporného provozu je plynulá a předvídavá jízda. Obvykle není možné jet celou cestu stejnou rychlostí, měli byste se však vyvarovat prudkých změn jízdy, jako je prudké brzdění, rozjezdy nebo neadekvátní řazení. Úsporná jízda vám může ušetřit až čtvrtinu spotřeby paliva, pomoci vám přitom může i tempomat, pokud ho máte ve výbavě vozu. Stačí nastavit konstantní rychlost, kterou tempomat po dobu jízdy udržuje. Snažte se sledovat provoz komplexně, nejen vůz před vámi, abyste mohli včas reagovat a předcházet prudkým změnám.

Cestu si plánujte dopředu

Ušetřit můžete také plánem cesty. Nemusíte trávit celý den tím, že budete mapovat kilometr po kilometru, kudy pojedete, stačí, když si na cestě najdete vhodné čerpací stanice, odpočinková místa a vyberete co nejplynulejší variantu s menším množstvím křižovatek, semaforů a podobně. Pokud jezdíte stejnou cestou pravidelně, zabere vám plánování jen chvíli a po pár jízdách už cestu budete znát. Plánování vám ušetří nejen spotřebu, ale i čas, který na cestě strávíte.

O auto pečujte pravidelně

Dodržujte předepsané termíny kontrol jednotlivých částí vozu i komplexní prohlídky. Kontrola stavu oleje a hustoty pneumatik by měla být samozřejmostí, nezapomínejte ale ani na výměnu vzduchových a palivových filtrů a další úkony, které předepisuje výrobce vašeho vozu. Celkovou kontrolu doporučujeme přenechat odborníkům, kteří včas zachytí problémy a ví přesně, na co se zaměřit. Díky pravidelné kontrole se vyvarujete nečekaných vysokých výdajů a komplikovaných poruch. Stejně jako u člověka, tak i u automobilu je nejdůležitější prevence.

Nevozte zbytečné věci

Vozit s sebou všude plný kufr věcí se na spotřebě paliva může projevit i dost výrazně. Čím více věcí s sebou vozíte, tím více paliva spotřebujete. Kromě povinné výbavy a základních nezbytných doplňků, bez kterých se při jízdě neobejdete, mějte v autě opravdu pouze to, co potřebujete právě převézt.

Přečtěte si také:  Neměl na svém technicky nezpůsobilém autě značky, pojištění a nebylo mu ještě ani 18, přesto jezdil po 21. hodině po silnici

Sjednejte si pojištění chytře

Velkou část rozpočtu na vůz pohltí pojištění. Ať už je to povinné ručení, havarijní pojištění nebo různá připojištění, může se vám provoz auta značně prodražit, pokud jejich výběru nevěnujete dostatečnou pozornost. Sjednávat byste si měli opravdu jen to, co ve vašem případě potřebujete, nenechte se proto zlákat nejrůznějšími nabídkami na připojištění a doplňky, které ve skutečnosti nevyužijete. Vhodné povinné ručení vám pomůže spočítat kalkulačka, pojištění si následně doporučujeme sjednávat on-line, protože díky tomu například u ČSOB Pojišťovny získáte výraznou slevu.