Plasticky řešená hvězda Mercedes v kruhu je symbolem nepřetržitých úspěchů. Ostatně Mercedes-Benz právě obhájil svou vedoucí pozici jako jediná evropská značka v Top 10 ankety „Best Global Brands 2021“ (Nejlepší globální značky 2021). V aktuálním žebříčku renomované americké společnosti Interbrand, jež poskytuje poradenství v oblasti značek, obsadil Mercedes-Benz znovu osmé místo, které si nepřetržitě drží již od roku 2018. Hodnota značky letos vzrostla oproti roku 2020 o tři procenta na 50,866 miliardy USD. Mercedes-Benz tak zůstává již šestým rokem v řadě nejhodnotnější luxusní automobilovou značkou na světě a jedinou v Top 10.

Obchodní značka, která v průběhu let získala enormní lesk a celosvětový význam, slaví v roce 2021 velké jubileum. Hvězda v kruhu je v této podobě na světě již 100 let. Společnost Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) podala 5. listopadu 1921 patentovému úřadu žádost o právní ochranu užitného vzoru týkající se této obchodní značky a dalších jejích variant. Zápis ochranné známky proběhl v srpnu 1923. Šroubový uzávěr chladiče s hvězdou v kruhu se okamžitě stal základem nové identifikace automobilů značky Mercedes. Kromě toho se tato obchodní značka začala zanedlouho používat i na dalších místech osobních a užitkových automobilů. Samotná hvězda – bez ohraničujícího kruhu – byla tehdy známá již po jedno desetiletí. V jejím případě požádala společnost DMG o právní ochranu užitného vzoru už v roce 1909 a k příslušnému zápisu do rejstříku obchodních známek došlo v roce 1911.

Přečtěte si také:  Elektrický Mercedes-Benz EQB dojede až 420 kilometrů. Cena začíná těsně pod 1,5 milionu korun

Naprosto výjimečnou hvězdu Mercedes s pozoruhodným průměrem obvodového kruhu pět metrů mohou lidé nyní bezplatně obdivovat před Muzeem Mercedes-Benz. Přechodně je zde umístěna hvězda z věže stuttgartského železničního nádraží, jehož budova prochází rekonstrukcí. Od roku 2025 bude tento symbol hlavního města spolkové země Bádensko-Württembersko znovu zářit na svém tradičním místě. Hvězdy v podobné velikosti svítí a otáčejí se na mnoha budovách na celém světě. Ale tak blízko jako nyní u Muzea Mercedes-Benz se k nim člověk často nedostane.

Mercedes-Benz: Splynutí společností a obchodních značek v roce 1926

Fúzí společností DMG a Benz & Cie. vznikla společnost Daimler-Benz AG a v tomto procesu došlo také ke spojení jejich obchodních značek. Od léta 1926 byla třícípá hvězda společnosti DMG ohraničena vavřínovým věncem společnosti Benz – a tímto logem se od té doby vyznačují všechny vozy Mercedes-Benz, například na masce chladiče, kapotě motoru, volantu nebo kolech. S pokračujícími úspěchy nové automobilové značky dosáhlo i toto synonymum technických inovací, inženýrských dovedností a charakteristického designu enormního stupně známosti na celém světě.

Značka Mercedes-Maybach oslavuje 100leté výročí. Nefungovala ovšem celou dobu, znovuobnovena byla v roce 2002

Příběh hvězdy a vavřínového věnce sahá až do předminulého století. Již v roce 1899 používal rakouský obchodník Emil Jellinek, žijící v Badenu u Vídně a v Nice, jméno své dcery Mercédès jako pseudonym pro tým a jezdce při účasti v závodech se svými vozidly DMG. Jen o málo později se jméno „Mercedes“ proměnilo v produktové označení vozidel, která si Jellinek objednával u společnosti DMG. Dne 26. září 1902 bylo zapsáno jako ochranná známka.

Po označení následoval také charakteristický symbol. Paul a Adolf Daimlerovi, synové průkopníka automobilu Gottlieba Daimlera, který zesnul v březnu 1900, si vzpomněli na to, jak jejich otec před mnoha lety doplnil pohlednici s obytným domem rodiny o hvězdu. Společnost DMG se tohoto nápadu chopila a požádala o právní ochranu užitného vzoru pro plasticky nakreslený symbol, který navrhl osobně Adolf Daimler. Třícípá hvězda je symbolem vize Gottlieba Daimlera motorizovat „zemi, vodu a vzduch“. Dne 24. června 1909 si nechala společnost DMG chránit charakteristickou hvězdu Mercedes jako obchodní značku u Císařského patentového úřadu.

Nezávisle na tom přihlásila konkurenční společnost Benz & Cie. dne 6. srpna 1909 jako obchodní značku nápis „Benz“ obklopený vavřínovým věncem. Do rejstříku ochranných známek byla zapsána v říjnu 1910. Vavřínový věnec – místo do té doby používaného ozubeného kola – má zjevně poukazovat na významná vítězství mannheimského výrobce v motoristickém sportu.

Přečtěte si také:  Škoda Garde se přesně před 40 lety začala vyrábět v Bratislavě

Při zpětném pohledu je skutečnost, že oba výrobci přihlásili své nové obchodní značky k právní ochraně ve stejném roce, paralelou k roku 1886. Tehdy vynalezli nejprve Carl Benz a o málo později i Gottlieb Daimler své automobily poháněné rychloběžným spalovacím motorem.

Třícípá hvězda ve vavřínovém věnci

Po založení zájmového sdružení mezi společnostmi Benz a Daimler v rámci příprav na podnikovou fúzi 1. května 1924 stály emblémy obou nejstarších výrobců automobilů nejprve vedle sebe. Dne 18. února 1925 nakonec zkušení grafici účinné signety sloučili dohromady. Spojením třícípé hvězdy a vavřínového věnce a slovních značek Mercedes a Benz vznikla nová obchodní značka. Nový emblém byl přihlášen dne 18. února 1925 a následně i slovní značka „Mercedes-Benz“. Tato obchodní značka zůstala dodnes téměř beze změn. Jako plaketa se zvýrazněnou třícípou hvězdou zdobí všechna vozidla Mercedes-Benz, nemluvě o větší, samostatné hvězdě na přídi mnoha vozidel této značky.

Přečtěte si také:  Po nehodě z něj skoro nic nezbylo. Škoda 1100 OHC Coupé ale podle původních plánů vznikla od podlahy znovu

A jedna zajímavost: Kromě třícípé hvězdy si společnost DMG nechala v roce 1921 chránit také čtyřcípou hvězdu. Ta však nalezla uplatnění až o mnoho desetiletí později, od 19. května 1989, jako obchodní značka tehdejšího leteckého a kosmického koncernu DASA (Deutsche Aerospace Aktiengesellschaft) a později DaimlerChrysler Aerospace AG.

Přidat komentář