Výrobce prémiových automobilů Volvo Cars zahájí tento měsíc ve švédském Göteborgu produkci svého nového středně velkého SUV, modelu Volvo XC60.

První nové Volvo XC60 opustí brány továrny na měsíc přesně 90 let od vyrobení vůbec prvního vozu Volvo, modelu ÖV4, který spatřil světlo světa 14. dubna 1927.

Prvního modelu Volvo se za dobu jeho výroby prodalo celkem 275 kusů, což je skromné množství dokonce i na jeho časy. Nové Volvo XC60 oproti tomu nahradí jeden z nejlépe prodávaných modelů v devadesátileté historii automobilky Volvo.

Nové Volvo XC60 má nač navazovat

Původní model Volvo XC60 se stal fenoménem a jeho prodej se od jeho představení v roce 2008 každoročně zvyšoval. Sedm let od uvedení na trh byl nejlépe prodávaným prémiovým středně velkým SUV na území Evropy a i ve svém devátém produkčním roce si stále udržuje pozici bestselleru.

Současný model XC60 představuje při 966 000 prodaných jednotkách 30 % z celkového prodeje automobilky Volvo, přičemž tento měsíc překročí počet vyrobených původních vozů XC60 hranici jednoho milionu kusů.

„Automobilka Volvo je velmi hrdá na svou historii. Dosavadních 90 let naší minulosti bylo vzrušujících, ale těch dalších deset, která zbývají do stoletého výročí značky, přinese podle všeho ještě větší vzrušení, protože se průmysl soustředí na posun směrem k autonomnímu řízení, elektrifikaci a konektivitě,“ předpovídá Håkan Samuelsson, generální ředitel společnosti Volvo Cars. „Nové Volvo XC60 tyto trendy v mnoha směrech předjímá.“

Nové Volvo XC60 představuje jeden z nejbezpečnějších vozů, jaké kdy byly vyrobeny, přičemž nabízí nejnovější bezpečnostní technologie včetně systému ochrany před srážkou s protijedoucím vozidlem ve vedlejším pruhu, který prostřednictvím asistentu řízení pomůže řidiči předejít čelnímu nárazu.

Pro nový model je na přání k dispozici poloautomatický asistent pro jízdu v kolonách II a semiautonomní řízení Pilot Assist, jež se při jízdě rychlostí do 130 km/h postarají o řízení, akceleraci a brzdění.

S novým Volvem XC60, které se momentálně dostává na trh a postupně bude dostupné k objednání na trzích celého světa, má automobilka Volvo potenciál dosáhnout dalšího roku s rekordním prodejem.

Přečtěte si také:  Test ovladatelnosti na legendárním veteránu Tatra 87 skončil nehodou

90leté výročí

Zakladatel automobilky Volvo Assar Gabrielsson spatřil ze své pozice prodejce kuličkových ložisek švédského výrobce SKF, který byl dodavatelem pro automobilový průmysl, při sledování rozrůstajícího se automobilového průmyslu v USA a v Německu velkou obchodní příležitost ve výrobě švédských automobilů.

Poukázáním na snadno dostupnou švédskou ocel, levnou pracovní sílu a kvalifikované inženýry se mu podařilo přesvědčit společnost SKF, aby investovala do výroby automobilů pod značkou AB Volvo.

První masově vyráběný švédský model byl vcelku konvenčním vozem s americkými designovými prvky, s dřevěným rámem z jasanového a bukového dřeva, s 1,9litrovým motorem s postranním ventilem a se sadou kol s dřevěnými paprsky.

K dispozici byla pouze jedna barevná varianta: tmavě modrá s černými blatníky.

Přes všechny změny, ke kterým došlo během oněch devadesáti let, jedna věc zůstává, a to závazek společnosti k výrobě celosvětově nejbezpečnějších vozů.