Test Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI 169 kW + video

Autor: Pavel Srp - 21. 5. 2017


Volkswagen nedávno modernizoval svůj nejprodávanější model Golf. Facelift se dotkl nejen vzhledu, ale také techniky. Vrcholné verze GTI, GTI Performance a R navíc posílily. My jsme v redakčním testu vyzkoušeli tu nejslabší z nich, tedy verzi GTI.

Co je nového?

Facelift přinesl drobné designové změny. Jde o přepracovanou přední část s novými světlomety s pozměněným tvarem LED denního svícení, ale také technikou LED pro potkávací i dálkové světlomety. Přední světla jsou adaptivní a potěší zejména v noci. Nová jsou ale také zadní světla, ta také používají techniku LEDek, příjemný detailem je funkce dynamického ukazatele směru. Jiný je také zadní nárazník s jednoduchými koncovkami v obou rozích. Auto zvenku vypadá opravdu hezky.

Jisté proměny lze čekat také uvnitř. V kapličce přístrojů může být nový digitální přístrojový štít Active Info Display, který nabízí podobné funkce jako ve větších modelech Passat nebo Tiguan. Vrcholný multimediální systém „Discover Pro“ může mít nyní displej až s úhlopříčku 9,2 palce. Stejně pak – jako například v nové Škodě Octavia – přijdete o jakékoliv mechanické prvky ovládání. Displej pak půjde ovládat výhradně dotykem. Sedadla s károvaným vzorem i hlavice řadící páky manuální převodovky ve tvaru golfového míčku naštěstí zůstaly.

Zajímavější změny jsou ale pod kapotou, kde se událo příjemné posilnění. Není to sice nic závratného, ale výkon se z původních 162 kW/220 koní posunul na 169 kW/229 koní, tedy na hranici verze GTI Performance před modernizací. Točivý moment zůstal nezměněn, vrcholí hodnotou 350 Nm. GTI Performance po modernizaci posílilo také, dostalo výkon 180 kW/245 koní.

Pohonné ústrojí

Motor je „starý známý“ dvoulitrový přeplňovaný čtyřválec s manuální šestistupňovou převodovkou. Obyčejná verze GTI nedostala mezi přední kola elektronický „samosvor“ VAQ, to má pouze výkonnější GTI Performance, GTI se musí spokojit pouze se systémem XDS+. Ten funguje tak, že přibrzďuje vnitřní kolo v zatáčce. Díky tomu ale více namáhá brzdy. I tak je ale cítit poměrně raná nedotáčivost a na plyn je třeba jít později a citlivěji.

Motor je ale velmi povedený. Znatelně a vcelku výrazně zatahuje už přibližně od 1 500 ot./min a nepoleví až do červeného pole. Zátah je sice lineární, negraduje, přesto jeho projev baví. Je cítit, že se do otáček žene s radostí. Doprovází ho přitom ale falešný zvuk, a to je škoda, protože výfuk zvuk také má. Když kolem vás Golf GTI projede, doprovodí ho příjemně sytý, přesto stále kultivovaný brumlavý baryton.

Spotřeba paliva je velmi závislá na tom, jak s autem budete jezdit. Pokud využijete jeho komfortních vlastností, které jsou překvapivě na docela vysoké úrovni, pak není problém jezdit s osmilitrovou spotřebou. Pokud ale budete využívat potenciál motoru, vzroste i jeho apetit a desetilitrová i vyšší spotřeba pak nebude žádným problémem. Při běžné jízdě jsme nakonec zůstali u cifry kolem devíti litrů na 100 kilometrů.

Jak jezdí?

Co do výkonnosti a projevu motoru jde o povedený vůz, ale co jeho zbytek? Testované auto dostalo volbu jízdních režimů a adaptivní podvozek DCC. Díky tomu lze komfortního společníka na každodenní ježdění pouhým stiskem tlačítka přeměnit na tvrdé, ostřeji reagující i hlučnější auto na víkendové výlety za dobrodružstvím.

Vrcholné verze Golfů GTD, GTI, GTI Performance i R dostaly progresivní řízení, které je u středové polohy opravdu velmi strmé a směrem ke krajním rejdům se „zpomaluje“. Odměnou jsou velmi ostré reakce na změny směru na otočení volantem. Mezi krajními polohami jsou pouhé dvě (!) otáčky. Samozřejmostí je také posilovač řízení s proměnlivým účinkem, který klesá se vzrůstající rychlostí.

Zamrzí ale nevypínatelné ESC. To lze pouze omezit na „ESC Sport“, přesto bude elektronika nad řidičem stále držet ochrannou ruku. Doufejme tedy v to, že stejně jako před modernizací, dostane i verze po ni sportovněji a ostřeji naladěnou verzi Clubsport.

Podvozek nabízí – tedy stejně jako celé auto – několik jízdních režimů. Na výběr je Normal, Comfort, Sport, Eco nebo Individual, v němž lze jednotlivé položky nastavit podle vašich preferencí. Rozdíly mezi comfortem a sportem jsou na chování podvozku, ale i zbytku auta opravdu znát. Na comfort je vše měkčí, reakce na plyn tupější a auto rozvážnější. V tuto chvíli bezezbytku splní na auto, které vás unavené doveze večer do postele. Sportovní režim ho ale změní a rázem vám Golf GTI na každé spáře na silnici připomene vaše bolavá záda. V zatáčce plné nerovností se může stát, že auto dokonce nepříjemně odskočí. Také reakce na sešlápnutí plynového pedálu přichází ve sportovním režimu okamžitě a zátah motoru ihned vzápětí. Turbodmychadlo nemá v GTI žádnou výraznější prodlevu.

GTI by bylo mnohem lepším autem s VAQ…

Mohlo by se zdát, že příplatek více než 50 tisíc za verzi GTI Performance je hodně. A vlastně to hodně je, ale pokud budete se svým novým Golfem GTI rádi a často jezdit ostřeji, zvažte to. Nejen, že dostanete motor posílený o 11 kW, ale také dostanete například VAQ, tedy elektronický „samosvorný“ diferenciál. A ten auto změní opravdu radikálně. I mnohem výkonnější SEAT Leon Cupra 290 (po modernizaci dokonce Cupra 300) s ním funguje skvěle v svých 290 koní na silnici nejen v přímce, ale hlavně v zatáčce přenese vlastně bez problémů. V zatáčce je přitom krásně cítit, jak se auto stáčí dovnitř, neklouže ven.

Přijeďte k zatáčce, odbrzděte, stočte auto k vrcholu zatáčky a s citem přidávejte plyn. Ucítíte práci XDS+, které se ze všech sil snaží vnitřní kolo zklidnit. Jenže to už je napravování problému, VAQ se snaží mu předejít. Řízení bude zábavnější.

Závěr

Volkswagen Golf GTI je i ve své nejnovější verzi povedeným univerzálem, který dokáže velmi dobře zastat roli každodenního auta, ale také auta, které o víkendu vezmete na své oblíbené okresky. Stále ale jde o auto, které po vás nechce přesně strefovat apexy, ladit brzdné body a hrát si s hmotností a jejím přenosem. Na to jsou tady jiná auta. A vlastně i vždycky byla… S těmi ale nebudete moci dojet do práce a z práce tak bezproblémově a pohodlně.

Za základní Volkswagen Golf GTI zaplatíte 692 tisíc Kč. Dostanete za to slušně vybavené 230koňové auto. Zvažte ale příplatek za verzi Performance, který je sice padesátitisícový, ale dostanete ještě lepší techniku.

[table caption=““ width=“98%“ colwidth=“50%|50%“ colalign=“center|center“]
+,
Zvuk motoru a jeho zátah,Chybí „samosvor“ VAQ
Splní nároky každodenního auta i potěší o víkendu,Elektronická ruční brzda
Design,Jistá jízdní sterilita
[/table]

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“5795″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“100″ thumbnail_height=“75″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″] 

[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Volkswagen
Typ:,Golf GTI
Motor:,řadový čtyřválec
Objem válců:,1 984 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,předních kol
Výkon:,169 kW/230 koní při 4 700 ot./min
Točivý moment:,350 Nm při 1 500 – 4 600 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,6.4 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,šestistupňová manuální
Spotřeba paliva (l/100 km):,7.8 / 5.5 / 6.4
Emise CO2:,148 g/km
Objem nádrže:,50 litrů
Délka:,4 351 mm
Šířka:,1 790 mm
Výška:,1 492 mm
Rozvor:,2 620 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 289 kg
Objem zavazadlového prostoru:,380 / 1 270 litrů
Ceník:,ke stažení zde
[/table]


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru