Volkswagen Amarok se za těch 6 let, co se prodává, vyprofiloval jako velmi oblíbený pick-up. Pořizují si ho nejen firmy jako pracovní nástroj, ale také lidé jako stylový automobil. Volkswagen teď k dosavadnímu stylu přidává ještě něco navíc. Nový motor.
Downsizing? Za uplynulých několik let velmi často používané slovo. Poslední dobou se ale objevuje více a více automobilů a značek, které naopak motory zvětšují. Typickým příkladem je Volkswagen, který vybavil například Polo GTI motorem větším téměř o půl litru. Novému Amaroku přidává dokonce celý litr a dva válce k tomu. Volkswagen Amarok tak nyní pořídíte výhradně s vidlicovým šestiválcem.
Nutno říci, že jde o skvělý krok! Volkswagen Amarok s šestiválcovým motorem dostal nejen více výkonu, ale celkově příjemnější projev, protože šestiválec je kultivovanější než původní čtyřválce. To jsme si v rychlosti vyzkoušeli už při prvních jízdách a týdenní test to potvrdil bez jakýchkoliv, byť jen minimálních nejasností.
Modernizace přinesla hlavně nový motor
Volkswagen Amarok V6 TDI přijíždí s lehce pozměněným designem, jde ale pouze o drobnosti. Přední část nabídne nový nárazník s hranatými a výše umístěnými mlhovými světlomety. Tvar nárazníku navíc umožnil zvýšení nájezdového úhlu o 1,5° na výsledných 29,5°. Nová je také maska chladiče, která dostala více chromu a emblém „V6“. Drobných změn si lze všimnout také v kokpitu, ty se však omezily zejména na nový infotainment a rozšířenou konektivitu.
Tím zásadním faktem je ale to, že z ceníku zcela vymizely čtyřválcové motory. A to jak ty „základní“ se jedním turbodmychadlem, tak i ty vrcholné se dvěma turby. Nahradily je šestiválce, které pocházejí z Audi. K použití v užitkovém voze byly důkladně upraveny. Změnil se úhel jeho umístění, očekávají se mnohem větší boční náklony, prudké sjezdy i výjezdy než u Q7. Byly také odděleny chladící okruhy pro hlavy válců a pro klikovou skříň a dostal nové plně variabilní čerpadlo. Vyměněno bylo také turbodmychadlo, které je typu VTG s elektrickým naklápěním lopatek a plnícím tlakem až 3 barů. Interval výměny oleje byl prodloužen na maximálních 40 tisíc kilometrů.
Nabízí se ve třech výkonových verzích od 120 kW/163 koní a 450 Nm (v nabídce bude později), 150 kW/204 koní a 500 Nm a 165 kW/224 koní s 550 Nm, který poháněl testovaný vůz. Všechny aktuálně dostupné motory jsou kombinovány výhradně se stálým pohonem všech kol 4Motion s diferenciálem Torsen a osmistupňovou automatickou převodovkou s hydrodynamickým měničem. A pořídit si lze také pouze karoserii Double Cab se čtveřicí bočních dveří a pěti místy k sezení – jako klasický pick-up s korbou a nebo jen podvozek (ten pouze s motorem 150 kW).
Motor
Nejvýkonnější motorizace v nabídce nabídne působivé hodnoty. Maximální výkon je 165 kW a je dostupný v rozmezí 3 000 – 4 500 ot./min, mohutný točivý moment vrcholí hodnotou 550 Nm. K dispozici je už od 1400 (!!) ot./min a vydrží až do 2750 ot./min. Z toho jasně vyplývá, že motor není třeba točit, a že Amarok ochotně zrychluje už od nízkých otáček.
Pokud by ani to nestačilo, pak je tu krátkodobá funkce zvýšení výkonu, tzv. overboost. Tato funkce umí na 10 sekund zvýšit výkon motoru na 180 kW (točivý moment zůstává beze změny) a je funkční mezi 50-140 km/h. Mezi jednotlivými aktivacemi overboostu musí být minimálně 5sekundová pauza. Overboost samozřejmě nefunguje se zapřaženým přívěsem, jehož hmotnost může být až 3,5 tuny.
S motorem perfektně spolupracuje také převodovka. Ta při běžných jízdních situacích drží otáčky nízko, což ostatně díky velkému točivému momentu není problém ani při potřebě zrychlení. Často nemusí ani podřazovat. Dálničních 130 km/h znamená jen přibližně 2 300 ot./min. Spotřeba paliva se dá udržet kolem 10 l/100 v kombinovaném režimu, což je prakticky stejně jako s původním vrcholným bi-turbo čtyřválcem 2.0 TDI 132 kW.
Jízda
Kromě skvělého motoru je tu i velmi dobře naladěný podvozek. Ve Volkswagenu se netají tím, že s Amarokem chtějí zaútočit na prodeje velkých SUV a tomu odpovídá i jízda. I když pojedete s prázdnou, nenaloženou korbou, nečeká vás žádné nervózní poskakování zádi. Chování auta bude sice trochu jiné než v SUV, ale nebál bych se jízdu nazvat jako pohodlnou. K takovému dojmu jistě pomáhají také 17″ kola s vysokými terénními pneumatikami testovaného auta. V ceníku jsou přitom varianty až do 20″.
Amarok, ač prost adaptivních tlumičů a podobných výdobytků moderních SUV, žehlí silnice až neskutečně. Tam, kde jste zvyklí na rozbitém asfaltu drkotat zuby, se Amarok prakticky ani nezatřese. Je tak téměř jedno, jestli jedete po dálnici, po rozbité okresce a nebo sjedete mimo silnici, tenhle pick-up s tím nemá žádné problémy. A jeho podvozek? Ten také ne. Je to jednoznačně pocitově nejlépe jezdící pick-up současnosti.
Osmistupňová převodovka je zkonstruována tak, aby dokázala obstarat veškeré jízdní situace. Jde o klasickou automatickou převodovku ZF s hydrodynamickým měničem, nejde o dvouspojkové DSG. Převodovka řadí hladce a rychlosti sází jednu za druhou. V 50 km/h tak řadí klidně pátý rychlostní stupeň. Zatímco první rychlost slouží místo redukční převodovky do terénu, poslední, osmá rychlost je „dálniční“.
Terén? Žádný problém!
U terénního pick-upu se očekává, že často sjede mimo silnici. S Amarokem se toho samozřejmě bát nemusíte. Nejen díky již zmíněným terénním pneumatikám či stálému pohonu všech kol, ale také díky velkým nájezdovým úhlům, které činí 29,5° vpředu, 18° vzadu a 15,6° je přechodový úhel. Nemusíte se s ním bát ani přebrodit nějaký potůček, protože brodivost je slušných 500 mm. Překvapila však hodnota světlé výšky, ta je „jen“ 192 mm. Tady je na tom konkurence mnohem lépe: Nissan Navara má 223 mm, Mitsubishi L200 má 235 mm, stejně jako Fiat Fullback, který z Mitsubishi vychází. Vyšší světlou výšku má ale i Ford Ranger (232 mm).
Pokud se potřebujete v terénu pohybovat častěji a v bahně nebo podobných kluzkých podmínkách, v ceníku najdete také uzávěrku zadního diferenciálu. Tu testované auto mělo taky a (nejen) díky tomu se s ním dala na sněhu užít spousta zábavy… :)
Stále je to i pracovní stroj
Ačkoliv Volkswagen Amarok vypiloval své jízdní vlastnosti na úroveň vozů SUV, stále jde o pracovní stroj. Vůz stojí na žebřinovém rámu. Zadní náprava je odpružena listovými pery a nabízí se ve dvou verzích: „light duty“ a „heavy duty“. První verze je odpružena 2+1 listovým perem, druhá, jenž umožní odvoz těžšího materiálu, používá 3+2 pera. Zatímco maximální užitečná hmotnost pro light duty je 910 kg, pro heavy duty je to 1 053 kg.
Nákladová korba má podle automobilky nejnižší nakládací hranu ve svém segmentu a je také nejširší. Europaletu na ni lze naložit nejen na délku, ale i na šířku (délka: 1 555 mm, šířka mezi podběhy: 1 222 mm, šířka: 1620 mm).
O náklad nemusíte mít obavy. V základní výbavě se nákladový prostor Amaroku dodává tak, jak ho vidíte na fotografiích. Příplatek je tu pouze za „ochranu ložného prostoru z gumy – protiskluzová – izolace proti hluku, tlumí nárazy“ za 3 tisíce Kč. V ceníku lze ale nalézt mnoho nástaveb nebo krytů korby tak, aby předměty, které chcete převážet, zůstaly v bezpečí a nezmizely v rukou nějakého lapky. Vybírat lze od pouhé ochranné plachty přes hliníkový kryt korby až po nástavbu typu hardtop.
Závěr
Volkswagen Amarok dospěl. Kromě toho, že dostal větší motor, který k jeho povaze a naturelu mnohem lépe sedí a příjemně funguje, tak má skvělé jízdní vlastnosti. Velikost auta a hmotnost sice nezamaskuje, přesto je umí potlačit. Největším překvapením je však to, jak si umí poradit s nerovnostmi i s nenaloženou korbou.
Cena je sice vyšší než bývala se čtyřválcem, ovšem dostanete mnohem lépe sladěné a fungující auto. Základní cena testovaného, nejdražšího provedení startuje na 1 157 625 Kč s DPH (956 715 bez DPH). Nejnižší ceníková cena je aktuálně 980 009 Kč s DPH (809 925 Kč bez DPH).
Je třeba dodat, že ceník zatím není kompletní. Brzy ho doplní nejslabší 120kW verze motoru V6 TDI, ale měly by přibýt také verze s manuálními převodovkami či pohonem zadních kol.
[td_block_ad_box spot_id=“custom_ad_5″]
[table caption=““ width=“98%“ colwidth=“50%|50%“ colalign=“center|center“]
+,–
Vysoký výkon a točivý moment,Díky velkým rozměrům se s ním hůř parkuje ve městě
Jízdní vlastnosti,Pro bezpečí nákladu je třeba přikoupit nelevné příslušenství
Celkové sladění a naladění auta,V nabídce chybí levnější verze
[/table]
[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“5661″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“100″ thumbnail_height=“75″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]
[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Volkswagen
Typ:,Amarok
Motor:,3.0 V6 TDI
Motor:,vidlicový šestiválec
Objem válců:,2 967 ccm
Plnění motoru:,1x turbodmychadlo
Palivo:,nafta
Pohon:,4×4 (Torsen)
Výkon:,165 kW/224 koní při 3 000 – 4 500 ot./min
Točivý moment:,550 Nm při 1 400 – 2 750 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,7.9 s
Maximální rychlost:,191 km/h
Převodovka:,osmistupňová automatická
Spotřeba paliva (l/100 km):,8.6 / 7.3 / 7.8
Emise CO2:,204 g/km
Objem nádrže:,80 litrů
Délka:,5 264 mm
Šířka:,1 954 mm
Výška:,1 834 mm
Rozvor:,3 097 mm
Pohotovostní hmotnost:,2 095 kg
Ceník:,ke stažení zde
[/table]