Test Subaru WRX STI: Auto dvou tváří – video

Autor: Pavel Srp - 19. 2. 2013


Subaru Impreza WRX STI byla (a nejspíš i bude) vždy symbolem pro rychlost, hravost a zábavu. A jinak tomu samozřejmě není ani v poslední generaci. Jenže není to tak úplně pravda. Subaru Impreza WRX STI je pouze pětidveřový hatchback. Klasický tříprostorový sedan, na který jsme byli po několik generací zvyklí, se již nehonosí jménem Impreza – je to pouze Subaru WRX STI. Stejně tak, jako přišel o kus jména, přišel také o svou neurvalost a dnes je schopen zastoupit nejen auto pro radost, ale i auto na denní ježdění. Subaru WRX STI poslední generace je prostě a jednoduše (v tom dobrém slova smyslu) auto dvou tváří…

Chci začít tou zajímavější, která se ke slovu přihlásí už jen když se na auto podíváte. Velký nasávací otvor na kapotě motoru, široké blatníky, přikrčený postoj a velká kola vyplněná po okraj brzdami hrdě nesoucími označení STI nebo čtveřice koncovek výfuku, v našem případě navíc příplatkového laděného. A chybět nesmí ani to nej, bez čeho já si STI představit nedokážu, a to je obrovské křídlo na víku kufru. Můžeme si položit otázku, jestli je instalace takového křídla opravdu nutná (auto si totiž můžete objednat i bez něj), ale zcela jistě dotváří tu správnou závoďáckou atmosféru. A ten pohled do zpětného zrcátka… :)

Držím v ruce klíč, nebo spíš takovou krabičku, která ho nahrazuje. Nemusím ji hledat, mohu si ji nechat v kapse. U tohoto STI ji potřebovat nebudu – má bezklíčkový vstup i start. Přijdu k autu, vezmu za kliku, dveře se odemknou. Chvíli si prohlížím kouzelně strohý interiér postrádající zbytečné čudlíky, které by řidiče stejně jen rozptylovaly, a pak si sedám do sériových sedaček. „Škoda, že to nejsou příplatková Recara,“ říkám si.

Seřizuju si volant (ve dvou osách), sedačku, sešlápnu spojku a brzdu a tisknu kouzelné červené tlačítko s nápisem STI, které k životu probudí motor. Laděné koncovky výfuku se rozezní v neskutečně příjemném barytonu. Zvuk, který se z nich line, je při studeném motoru při zvýšených otáčkách neskutečně návykový. STI si brumlá a už teď z něj mám respekt. Pomalu začínám rozumět nápisu na boku, kde se píše: ‚Nejsem hravá zadokolka, jsem beSTIe!

Z čtyřválcového přeplňovaného boxeru o objemu 2,5 litru dostali inženýři 221 kW/300 koní a 407 Nm točivého momentu. S tím zrychlí STI z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy a zastaví se až na 255 km/h (hatchback pojede o 5 km/h méně). To ale není to, co vás na tomhle autě bude zajímat nejvíc. Užívat si budete spíš tu neskutečnou ovladatelnost a komunikativnost, s jakou vás auto doslova zahrne.

Sešlapuji spojku znovu, řadící pákou řadím jedničku a rozjíždím se. Ale auto mi nepřijde tak rychlé, jak se v údajích výrobce tvrdí. Jasně, jedu totiž na režim Intelligent, který je druhou tváří STI – o tom až později. Přeskakuji SPORT a otočným ovladačem rovnou vybírám SPORT SHARP. Nevěřili byste, jak rozdílná jsou nastavení jednotlivých režimů. V nejsportovnějším režimu se znatelně sníží účinek posilovače řízení, zkrátí se odezvy na sešlápnutí  plynového pedálu a motor zatahuje mnohem víc – od 3 500 ot./min doslova jako zběsilý.

Toto Subaru STI navíc nebylo úplně sériové. České zastoupení automobilky ho doladilo nejen po designové stránce (i když skoro všechno už s předchozími testy stihlo upadnout), ale hlavně po technické stránce. Kromě již zmíněného laděného výfuku a červeného startovacího tlačítka, jde ještě o několik úprav podvozku – výztuhy spojující nápravnici s karoserií, výztuha přední a zadní nápravnice či zadní ramena s pevným uložením. Díky tomu auto reaguje na pokyny volantem tak bleskurychle, že je potřeba si na to z počátku zvyknout.

Je neskutečné, jak rychle se s STÍčkem dá jezdit! Ne rovně, ale do zatáček. Nejen, že auto svoji rychlost maskuje, ale v rychlostech, v nichž bych s normálním autem už dávno vyletěl ze silnice a prohlížel si příkop, se STI ani nezapotí. S lehkostí a jistotou vykrouží oblouk a jede dál. Jenže tím je tak trochu nebezpečné. Tváří se, jako že se nic neděje, ale přitom střádá plány na to, jak svého řidiče vylekat.

Pokud jste zkušenými řidiči, máte odvahu nebo jste prostě magoři, můžete si vypnout protiprokluz nebo dokonce stabilizaci a pohrát si s nastavením diferenciálů. Můžete si poslat více výkonu na přední kola nebo na zadní kola a nebo to nechat na řídící jednotce v režimu Auto, která si točivý moment rozdělí přesně tak, jak je v danou chvíli potřeba. Za všech okolností budete vědět, co se s autem právě děje, kdy kola ztrácejí přilnavost a nebo kdy už se sunete bokem.

V Subaru STI je stále ta správná zábava ze staré školy. Žádná zbytečná elektronika, žádné samozapínající se asistenty nebo nevypínatelné ESP, jen řidič, silnice a neskutečně čitelné auto. Když zatlačíte na pilu a rozhodnete se prostě letět, uslyšíte nejen pískání turbodmychadla, ale hlavně rykot diferenciálu, odlétající kamínky od kol mlátí do plastových podběhů a do výfuku a adrenalin stoupá na maximum. Máte pocit, že už vám chybí jen helma a spolujezdec s rozpisem trasy, protože sedíte v závodním speciálu Vojty Štajfa… Tak si představuju auto pro zábavu!

No, a pak je tady ta druhá stránka. Pujčte klíčky partnerce ve vysokých podpatcích a minisukni. Paní otevře dveře a možná si řekne: „Ještě, že tady nejsou ta příplatková Recara“, při nasedání by jí totiž bylo vidět pod sukni. Auto je v režimu Intelligent, stabilizace je zapnutá, diferenciál na Auto. STI teď bude na plyn reagovat vlažněji, posilovač řízení se nastaví na město (znatelně se posílí jeho účinek) a z beSTIe se rázem stává skoro auto pro každodenní použití. Laděný výfuk není uřvaný, spíš si tak brumlá, podvozek je tvrdší, ale pružení mu není cizí a brzdové třmeny se do kotoučů nemusejí důrazně zakusovat před každou ostrou zatáčkou, ale mohou je jen s lehkostí pohladit při brzdění na semaforech.

Není tedy problém, aby se s STIčkem vyzvedávaly děti ze školy, místa je na zadních sedačkách dost, a nebo se s ním jezdilo na nákup, protože kufr je také velmi slušný. Pro tohle použití ale auto stavěno nebylo. I cestou pro rohlíky stejně uslyšíte ten ďábelský hlásek, jenž vám bude napovídat, abyste pedál plynu pořádně sešlápli. Bude pak záležet jen a jen na vás, jak silnou máte vůli nebo jak bohaté (nebo naopak chudé) je vaše řidičské bodové konto.

Subaru STI je jedno z těch opravdu hodně zábavných aut, které vám ale na druhou stranu jen tak něco neodpustí. Tři stovky koní jsou ve srovnání s hmotností 1,6 tuny už celkem slušná porce. Subaru STI není ani přehnaně drahé. Ceny v České republice začínají lehce přes jeden milion Kč. Ale pospěšte si, díky nesmyslným předpisům EU se jeho život chýlí ke konci (konec prodeje má přijít už v roce 2015). Zatím není jisté, jestli se na trhu nová generace vůbec objeví. :( I když

Druhý pohled: jak auto viděl Tomáš? :)

Chtěl bych říci, že to auto je čirá zábava a nic jiného. To však na 100% říci nemohu. Na mě Subaru WRX STI působilo jako by mělo dvě tváře. Tváře doktora Jekylla a pana Hydea a hranicí proměny bylo zhruba 4 tisíce otáček motoru za minutu.

Doktor Jekyll se projevoval jako poslušné, svižné, cestovní auto s přesnými odezvami na řízení, sešlápnutí plynu a s perfektním držením na silnici. Když jsem nepotřeboval (nebo spíš nechtěl) pospíchat, užíval jsem si jízdu jako takovou. Dalo by se říci, že v režimu „Jekyll“ se jedná o rodinné auto na denní ježdění, které vás podrží za jakýchkoliv okolností a nikdy vás nezklame.

Musím však připomenout, že tu máme i druhou tvář. Pana Hydea neboli beSTIi, která vás neustále pokouší a testuje vaší nutkavou touhu sešlápnout plynový pedál a překračovat onu magickou hranici 4 tisíc. Jakmile se ocitnete v režimu „Hyde“, cítíte jen příval adrenalinu, zaražení do sedaček, v zatáčkách slušné přetížení a jako podkres slyšíte dokonalý mechanický rachot přeplňovaného boxeru pod přední kapotou. V tomto okamžiku vypouštíte beSTIi, která vám dává pěkně zabrat při jejím krocení. Ne, že by se nějak měnily dokonalé jízdní vlastnosti, spíše se přidává faktor rychlosti a stoprocentní koncentrace na jízdu, která vyčerpává mnohem rychleji než byste si chtěli připustit.

Tohle auto rozhodně není hravá zadokolka. Je to stroj na rychlost a adrenalin, který dokáže probudit pana Hydea v každém z nás!

Ceník je ke stažení TADY.

[nggallery id=1939]

střih videa: Jakub Jeník/-PS-


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru