BMW M3 platí za legendu. Auto, které se poprvé objevilo v roce 1986, přišlo přibližně před rokem a čtvrt v nové generaci. Kromě nového názvu pro Coupé, které se jmenuje M4, přiváží také nový motor. Ten přišel oproti minulé generaci přišel o dva válce a litr objemu, ale přidal dvě turba. Výkon i točivý moment tak narostl. Vyzkoušeli jsme ho v testu, i když jen krátkém.
Éra rychlých malých sedanů od BMW se začala psát s řadou E30, tedy s druhou generací řady 3. První BMW M3 přišlo na svět už téměř před třiceti lety (1986). Šlo o sedan s rozšířenými blatníky, přepracovaným interiérem i exteriérem a výkonným čtyřválcovým motorem o objemu 2,3 litru s výkonem od 143 kW až do 175 kW. O šest let později ji vystřídala druhá generace M3 (E36). Pod přední kapotou se nově objevil řadový šestiválec, nejprve s objemem tří litrů, který nabízel výkon 210 kW, který později vystřídal větší motor s objemem 3,2 litru o výkonu 236 kW. Tahle generace BMW M3 se prodávala až do roku 1999, ale nová přišla až v roce 2001. Motor této nové M3 (E46) zůstal šestiválcový s totožným objemem 3,2 litru, ovšem výkon povyrostl na 252 kW! Podle mnohých jde o nejlepší BMW M3 vůbec. Nyní už předposlední generací byla M3 (E92 – coupé + E90 – sedan + E93 – cabrio) z roku 2007. Pod kapotu přibyly další dva válce, už jich tam bylo z vidlicového motoru 8. Objem motoru narostl na 3 999 ccm a nabízel výkon 309 kW/420 koní a točivý moment 400 Nm. Plnění motoru bylo do této doby však vždy výhradně atmosférické.
A tady nastává onen zlom. Nejnovější generace opět přichází se šestiválcem, ale dopují ho dvě turbodmychadla. Z objemu rovných tří litrů dává 317 kW/431 koní a 550 Nm. A to jsou hodnoty, se kterými mají zadní pneumatiky problém nejen na suchu, jak jsme se přesvědčili už před rokem na prezentaci, ale zejména na vlhkém a studeném asfaltu, po kterém jsme těch pár dní testování jezdili.
Ačkoliv mají M3/M4 ve výbavě elektronicky řízený samosvorný diferenciál, s širokými letními pneumatikami si kola na studeném vlhkém asfaltu s vypnutou stabilizací (dá se zcela vypnout a nebo lze použít režim MDM, který nechá záď lehce sklouznout) proklouznou klidně i na vytočenou trojku – a to jsou rychlosti, za které by vás zavřeli i na dálnici. Zlepší se to trochu, když se pneumatiky zahřejí, ale přilnavost ani tak není bůh ví jaká…
Po chvíli ježdění jsem si auto osahal a začal jsem zrychlovat. V zatáčkách však zadek na studeném povrchu utíká prakticky při jakémkoliv přidání plynu, ale díky neskutečné tuhosti (nejen) karoserie (přesedal jsem z BMW M3 do BMW 120d xDrive) je to cítit. Poměrně citlivý je (samozřejmě na dnešní poměry) i posilovač řízení, ačkoliv už je také elektrický. Auto při jízdě působí lehkým dojmem, a to i přesto, že váží 1 635 kilogramů.
BMW M3 samozřejmě nabízí volbu jízdních režimů, není to ovšem jediným přepínacím tlačítkem, ale můžete si samostatně nastavit převodovku (v případě dvouspojkové skříně M DCT), motor, podvozek i intenzitu posilovače řízení. Ke všemu slouží ovladače u voliče automatické převodovky. Převodovka za vás nicméně v manuálním režimu nepřeřadí, a pokud se zapomenete, nechá motor vytočený v omezovači. Při přeřazení ve vyšších otáčkách se navíc chová hodně drsně a s autem klidně škubne. Přeřazení trvá ale takovou chviličku, že můžete řadit klidně i s klouzajícím zadkem a nepoznáte nic. Dvě vámi preferovaná nastavení si navíc můžete uložit pod tlačítka „M1“ a „M2“ a vyvolat je pouhým stisknutím příslušného tlačítka na volantu – v jednom tak může být nejkomfortnější a v tom druhém naopak nejostřejší nastavení auta.
Zvuk motoru je v nejsportovnějším nastavení podpořen reproduktory, neznamená to ale, že by zněl nějak uměle. Zvenku totiž auto zní také, je hlučné, zvuk ze čtveřice koncovek je řízný a okolí dává vědět, že tohle auto rozhodně není nějaký naftový sedan v M paketu. Na divadlo se střílením z výfuku ale zapomeňte.
Motor, ačkoliv přeplňovaný dvěma turbodmychadly, prakticky nezná pojem „turbodíra“. Vždyť maximum mohutného točivého momentu je k dispozici už od 1800 ot./min a trvá až do 5 500 ot./min, kde plynule přechází v maximum výkonu. Křivky se tak ideálně překrývají. Turbodmychadla do motoru posílají za každých okolností dostatek vzduchu, takže je akcelerace prakticky bez prodlení. Navíc krásně sviští při přidávání… Problém nicméně může nastat v případě, že tak velký přísun výkonu a točivého momentu v jednu chvíli nečekáte.
V M3 se nedá úplně lehce odhadovat rychlost, protože auto ji maskuje – nejen tím, že sedí přilepené k silnici, ale i celkovým pocitem. Je tak možné, že se na svých oblíbených cestách budete pocitově pohybovat stejnou rychlostí jako s jinými rychlými auty, ale při pohledu na rychloměr zjistíte, že tam je klidně o 50 km/h víc. Tohle auto svým výkonem a rychlostí zužuje vidění…
Ale on pak není problém zastavit. Stačí, když si při objednávání svého eMka zaškrtnete v ceníku položku ukrývající skvělé karbon-keramické brzdy. Stojí sice tolik, co jedna Fabie, ale jejich účinek a schopnost neunavit se, je ideální! Poznáte je podle toho, že třmeny jsou zbarveny do zlata, „obyčejné“ brzdy mají brzdiče modré.
Interiér se od běžných trojek příliš neliší. Palubní deska je prakticky totožná, rozdílné jsou tak jen sportovní sedačky, které však mají krátký sedák a na rozdíl od některých jiných BMW ho neumožňují prodloužit, jiná hlavice řadící páky a přibylo logo „M“ v budíkách. Důležité je, že interiér je funkční a dobře známý. Ergonomii by v BMW snad mohli vyučovat.
Sportování mu jde, ale co praktické použití? Za tři dny jsme toho moc vyzkoušet nestihli, ale několikerá cesta přes Prahu nám i tak leccos ukázala. Na nejkomfortnější režim je auto houpavější než na sportovní režim, ale stále je hodně tvrdé. Na normálních silnicích to není nic, co by jiné sportovní verze aut dělaly jinak, ale pak přijdou „kočičí hlavy“… I když eMka nemají pneumatiky typu run flat, které jsou samy o sobě velmi tvrdé, podvozek tlumí snad na milimetrech tlumičů. Ovšem zase máte jistotu, že ani na větší díře nebo prohlubni po propružení nikde neutrhnete přední nárazník. Na denní ježdění je to tak hlavně pro masochisty, ale dá se to. Je tu hrozně znát rozdíl v zaměření, protože větší M6 Gran Coupé je v běžném životě mnohem pohodlnější.
BMW M3 jsme bohužel vyfasovali v době, kdy jsou meze i silnice už studené a navíc pokryté podzimními mlhami. Široké letní pneumatiky už nefungují tak, jak by se na takové auto slušelo a patřilo. Nicméně síla jeho motoru je působivá, když se pneumatiky alespoň trochu zahřejí, tak i přilnavost přední nápravy a schopnost brzd zpomalovat auto. Opakovaně a z vysokých rychlostí. BMW M3 je zbraň. Ale skvělá!
[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“20|40|40″ colalign=“left|center|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,BMW
Typ:,M3 Sedan
Motor:,řadový šestiválec
Objem válců:,2979 ccm
Plnění motoru:,2x turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,zadní
Výkon:,317 kW/431 koní při 5 500 – 7 300 ot./min
Točivý moment:,550 Nm při 1 850 – 5 500 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,4.1 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,sedmistupňová dvouspojková
Spotřeba paliva (l/100 km):,11.1 / 6.7 / 8.3
Objem nádrže:,60 litrů
Emise CO2:,194 g/km
Délka:,4671 mm
Šířka:,1 877 mm
Výška:,1 430 mm
Rozvor:,2 812 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 635 kg
Ceník:,ke stažení zde
[/table]