SEAT Leon, po Ibize druhý nejprodávanější model, je na trhu už od roku 1999. V době jeho uvedení šlo o sportovní pětidveřový hatchback odvozený od modelu Toledo, se kterým sdílel nejen podvozek, ale také interiér a po B-sloupek i většinu karoserie. Druhá generace přišla na trh v roce 2005. Exteriér byl kulatější, nabízel moderní nezávislé zavěšení zadních kol, ale nepříliš přesvědčivý design interiéru. Třetí generace přišla na trh před rokem a poprvé v historii nabízí kromě pětidveřového hatchbacku také třídveřový hatchback označovaný jako SC a praktickou kombi karoserii ST.
SEAT je brán jako sportovní značka koncernu Volkswagen, a tak v nabídce nesmějí chybět vrcholné modely značené tradičně jako CUPRA (zkratka Cup Racing). A na ty si dnes posvítíme. Mimochodem, věděli jste, že tradici verzí CUPRA odstartovala druhá generace modelu Ibiza už v roce 1998?
První generace Leonu přišla dokonce se třemi verzemi Cupra: naftovou 1,9 TDI o výkonu 110 kW/150 koní a benzínovou s šestiválcem 2,8 VR6 s výkonem 150 kW/204 koní. Obě tyto verze měly standartně pohon všech kol pomocí spojky Haldex. Třetí verzí byla vrcholná Cupra R, která měla přeplňovaný čtyřválcový motor 1,8 20vT. Výkon byl nejdříve 154 kW/210 koní, později (rok 2002) byl zvýšen na 165 kW/225 koní. Motor byl spojen výhradně s šestistupňovou přímo řazenou převodovkou pohánějící kola přední nápravy. Vzhledem k tomu, že druhá i třetí generace pohání také přeplňovaný čtyřválec s pohonem předních kol, volba na srovnání padla právě na silnější Cupru R.
Druhá generace Leonu Cupra se začala prodávat v roce 2007. Pod kapotou byl přeplňovaný motor 2,0 TSI o výkonu 177 kW/240 koní, který poháněl kola přední nápravy. Později přišla Cupra R, který výkon zvýšila na 265 koní.
No, a konečně třetí generace. Ta se začala prodávat teprve před pár měsíci. Pod kapotou má opět přeplňovaný dvoulitr TSI, ale jeho výkon vzrostl dokonce až na 206 kW/280 koní, Na výběr je manuální šestistupňová převodovka nebo DSG. Obě skříně přenáší výkon na silnici pomocí samosvoru (bohužel není mechanický, je elektronický).
Před námi tak stojí:
- žlutý SEAT Leon Cupra R první generace s motorem 1,8 20vT 165 kW/225 koní a 280 Nm s šestistupňovou manuální převodovkou. Díky Ondro! :)
- žlutý SEAT Leon Cupra druhé generace po faceliftu s motorem 2,0 TSI o výkonu 177 kW/240 koní a 320 Nm s šestistupňovou manuální převodovkou. Díky Kamile! :)
- červený SEAT Leon Cupra druhé generace po faceliftu s motorem 2,0 TSI o výkonu 206 kW/280 koní a 350 Nm s šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG. Díky SEAT Česká republika! :)
Auta jsme vyzkoušeli nejen na běžné silnici při běžné jízdě, ale také na okruhu v Sosnové či na letišti v Mimoni. A co jsme zjistili?
První část testu byla nudná. Pokud nepočítáte desetinky spotřeby paliva, možná tento odstavec rovnou přeskočte. Začali jsme srazem na čerpací stanici a doplněním paliva. Start byl na Černém Mostě a vyrazili jsme předpisovou rychlostí směrem do Sosnové. Jak se budou lišit spotřeby paliva jednotlivých generací? První i poslední generace dna okruh přijela za 7,9 l/100 km, ta druhá zobrazila na palubním počítači cifru 8,1 l/100 km.
Ale kvůli spotřebě tady nejsme! Jsme tu kvůli tomu, abychom zjistili, jak se od sebe jednotlivé generace liší při jízdě. Jsme tady kvůli zábavě za volantem. Ale co to vlastně znamená? SEATy jsou předokolky, takže žádné klouzání bokem… (I když… O tom až později!) Takže znamená to nejrychlejší čas? Znamená to perfektní ovládání? Znamená to neurvalé chování, kdy musíte mít pocit, že auto opravdu řídíte? Nebo to je všechno tohle dohromady? A nebo něco úplně jiného?
První beru na trať nejnovější, nejsilnější a nejmodernější poslední generaci, která má výhodu (a nebo nevýhodu?) v automatickém dvouspojkovém DSG. Auto je zahřáté po cestě z Prahy, ale stejně projíždím první kolo pomalu, abych zjistil, jak je na tom trať. Ještě, že tak…
Okruh máme pronajatý těsně po škole smyku, a tak je dráha mokrá a před nájezdem do esíčka před boxy to klouže. Autu se v zatáčce utrhne zadek. Stabilizace je zapnutá, takže jen mírně uskočí, ale elektronika ho bleskově rovná. projíždím cílem, stabilizaci vypínám – v nové Cupře naštěstí vypnout jde – a se šibalským úsměvem a vzpomínkou na klouzající zatáčku si říkám: „Alespoň bude legrace…“ :)
Nový Leon Cupra je zbraň. Díky velkému výkonu i točivému momentu zabírá motor vlastně pořád a na asfalt tu sílu přenáší díky elektronickému samosvoru o poznání jednodušeji než jeho soupeři. I tak je ale znát, že díky konstrukci „všechno vepředu“ je nedotáčivý. A moc mu nepomáhají ani poměrně ostré zatáčky sosnovského okruhu.
Perfektní jsou brzdy, brzdí parádně a nezdá se mi, že by měly vadnout. Jen škoda, že je Sosnová tak malá, výkon auta se tady nedá úplně využít.
Přesedám do druhé generace. Interiér mi na první pohled přijde vzdušnější, je ale ošklivější. Rozjíždím se. Pomalu, osahávám si auto. První dojmy jsou, že brzdy mají rychlejší nástup, motor nemá tak lineární zátah a přední kola častěji ztrácejí přilnavost. Na výjezdu ze zatáček je ve druhé generaci potřeba na plyn mnohem citlivěji než v novější generaci. Perfektní je ale manuální řazení, které sice ubírá nějaké desetinky na výsledném čase, jízdu si ale užívám mnohem víc… Chování auta je nové generaci hodně podobné, není ale tak jemné. Zatáčky však projíždí s jistotou, dobře drží stopu.
Netrpělivě na mě ale už čeká generace první. Auto, které vedlě těch dvou nových působí tak nějak prťavě. Je kompaktnější, to je vidět i při nasedání. Černý interiér auto zmenšuje, a tak si připadám jako by mě více obklopovalo. Ačkoliv má nejnovější Cupra příplatkové skořepiny, na sedačky Recaro, které teď svírají můj zadek, to nemá.
Vlastně celkově je první generace „nejvíc Cupra“. Co si ale pod tím představit? Od sériového Leona se totiž odlišuje mnohem víc než ty dvě novější. Zcela odlišný je přední nárazník, jiný design má i zadní nárazník i plastové nástavce prahů (FR, Top Sport, Cupra mají stejné). Hodně změn je i v interiéru – od detailů jako jsou výdechy klimatizace s červeným proužkem, jiný volant i tvar airbagu, bílé budíky, Recaro sedačky s logem R a tak dále. Třešničkou na dortu byla také možnost připlatit si za velké brzdy Brembo, náš (vlastně Ondrův) Leon je má!
Na trati se ale naplno projeví stáří auta. Nikoliv tohoto konkrétního kousku, ale zejména jeho konstrukce. Nezávislé zavěšení zadní nápravy byste hledali marně, první Leon má i ve své vrcholné verzi torzní příčku. Stačí tedy přijet do zatáčky, šlápnout na brzdu a hned cítíte nervózní zadek. Kdo říká, že se s předokolkou nedá driftovat, ať se v tomhle autě sveze… :D
Stačí totiž za cílovou rovinkou, která ústí do dlouhé táhlé levotočivé zatáčky, šlápnout na brzdy a otočit volantem, a zadek se stočil do smyku. Pak už bylo jen na vás, jestli ho pokyny volantem (posilovač řízení je poměrně tuhý a informuje o tom, co se pod koly děje) a pobízením plynovým pedálem necháte srovnat nebo si budete „hrát“… :)
Ačkoliv nemá nejstarší Leon Cupra R takový problém s přenosem výkonu na silnici, je znát, že je nejpomalejší. Jenže nejpomalejší by byl, i kdyby měl o 50 koní víc. Jízda s ním je ale jednoznačně nejzábavnější…
Pocitově mi přišla nejrychlejší generace poslední, následovaná druhou a nakonec třetí. Ale jak je to ve skutečnosti? Co říká telemetrie? Naštěstí můj pocit potvrzuje.
- SEAT Leon Cupra 5F: 00: 53, 43
- SEAT Leon Cupra 1P: 00: 54, 87
- SEAT Leon Cupra R 1M: 00: 55, 83
Po Sosnové jsme se v rychlosti přesunuli na letiště do Mimoně, kde jsme vyzkoušeli zrychlení z 0 na 100 km/h. Časy zaznamenala profesionální telemetrie, kterou nám zapůjčil partner High Performance Parts.
- SEAT Leon Cupra 5F: 6,3 s (výrobce uvádí 5,9 s)
- SEAT Leon Cupra 1P: 6,7 s (výrobce uvádí 6,4 s)
- SEAT Leon Cupra R 1M: 7,6 s (výrobce uvádí 6,9 s)
Na všech třech generacích Leonu Cupra, které od sebe dělí 12 let, je jasně vidět, že doba jde dopředu. Auta se řídí jednodušeji a přitom jsou rychlejší. Za jejich volantem je jakákoliv jízda mnohem jednodušší.
Zajímavé je také srovnání cenové. Nejstarší Cupra R stávala ve své době více než milion Kč, soudobá „obyčejná“ Cupra bývala o čtvrt milionu levnější. Dnes tohle auto pořídíte klidně kolem 100 tisíc Kč. Prostřední Cupra stávala nová tři čtvrtě milionu, dnes ji pořídíte přibližně za čtvrt milionu. No, a novou – nejmodernější, nejsilnější a nejrychlejší Cupru – pořídíte už od 669 tisíc Kč (za DSG připlatíte 40 tisíc Kč).
Tak co, kterou byste si vybrali? :)
[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“25|25|25|25″ colalign=“left|center|center|center“]
Typ vozu:,Nový,Ojetý,Ojetý
Značka:,SEAT,SEAT,SEAT
Typ:,Leon Cupra,Leon Cupra,Leon Cupra R
Generace:,třetí (5F),druhá (1P),první (1M)
Motor:,řadový čtyřválec,řadový čtyřválec,řadový čtyřválec
Objem válců:,1 984 ccm,1 984 ccm,1 781 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo,turbodmychadlo,turbodmychadlo
Palivo:,benzín,benzín,benzín
Pohon:,přední kola,přední kola,přední kola
Výkon:,206 kW/280 koní,177 kW/240 koní,165 kW/225 koní
Točivý moment:,350 Nm,320 Nm,280 Nm
Zrychlení 0-100 km/h:,5.9 s,6.4 s,6.9 s
Maximální rychlost:,250 km/h,247 km/h,242 km/h
Převodovka:,šestistupňová automatická,šestistupňová manuální,šestistupňová manuální
Pohotovostní hmotnost:,1 421 kg,1 450 kg,1 441 kg
[/table]