Společnost Ford Motor Company spouští jednu z největších modelových ofenzív, jakých byl automobilový trh v Evropě kdy svědkem. Na autosalonu v Paříži vystavuje celou řadu nových osobních i užitkových automobilů, mezi kterými nechybí nové Mondeo, Fiesta, EcoSport nebo Tourneo Connect.

Nová modelová řada Fordu pro Evropu bude jednou z nejaktuálnějších a nejmodernějších v oboru. „Nacházíme se v raném stadiu procesu, který je patrně nejagresivnější modelovou ofenzívou v historii evropského Fordu,“ řekl Stephen Odell, předseda představenstva a generální ředitel Ford of Europe. „Nové modely v našich showroomech i v expozici na pařížském autosalonu vydávají jasné svědectví o našem odhodlání investovat i v této nelehké době do produktů – a tedy do vlastní budoucnosti.“ Podle prognóz Fordu naroste evropský automobilový trh včetně Ruska během následujících pěti let o 20 procent, na 23 milionů vozů. „I přes složité podnikatelské prostředí v krátkodobém horizontu představuje Evropa významnou příležitost k profitabilnímu růstu,” dodal Odell.

 

Nové Mondeo

Jako první vůz založený na nové globální platformě značky Ford pro segment CD nastolí Mondeo nový standard kvality a kultivovanosti ve střední třídě. Dostane novou zadní nápravu s integrálními táhly, adaptivní sedadla s masážní funkcí i vyhřívaný věnec volantu.

Ford opět nabídne nové Mondeo ve třech karosářských variantách: čtyřdveřový sedan, pětidveřový liftback a kombi. Pro všechny tři bude k dispozici řada inovativních technologií včetně Pokročilého parkovacího asistentu. Jedná se o první systém automatizovaného parkování v nabídce značky Ford, který zvládá vedle podélného i příčné parkování.

Svůj evropský debut absolvují v novém Mondeu rovněž zadní nafukovací bezpečnostní pásy. Dalšími novinkami ve výbavě jsou otevíratelná panoramatická střecha, adaptivní LED světlomety, elektricky seřiditelný volant nebo systém SYNC s hlasovým ovládáním.

V nabídce pohonných jednotek pro nové Mondeo se objeví kromě jiného zážehový tříválec 1.0 EcoBoost, oceněný titulem „Mezinárodní motor roku 2012“, nebo mimořádně úsporná vznětová motorizace 1.6 ECOnetic Technology. Jako první zástupce své třídy bude čtyřdveřové Mondeo k dostání i s hybridním hnacím agregátem.

Nová Fiesta

Stylová nová Fiesta nabídne hned sedm pohonných jednotek s emisemi CO2 pod 100 g/km a spotřebou paliva 4,3 l/100 km* nebo nižší.

Nově bude možné Fiestu objednávat s oceňovaným zážehovým motorem 1.0 EcoBoost ve variantách 74 kW a 92 kW. Naprostou novinkou v nabídce Fordu se pak stane atmosféricky plněná verze téhož motoru, nabízená ve variantách 48 a 59 kW. Extrémně hospodárný model ECOnetic, vybavený sadou doplňkových úsporných technologií, se pyšní emisemi CO2 87 g/km a spotřebou pouhé 3,3 l/100 km.

Pro vybrané motorizace bude na přání k dispozici systém Auto-Start-Stop, který zhasne motor při zastavení například na semaforech a znovu ho nastartuje, jakmile chce řidič pokračovat v jízdě. Zážehové motorizace se za pomoci tohoto systému dostanou s emisemi CO2 pod 100 g/km. Nově budou zákazníci moci objednávat i samočinnou dvouspojkovou šestistupňovou převodovku PowerShift.

Z řady asistenčních a bezpečnostních technologií nové Fiesty stojí za to vyzdvihnout například systém MyKey s funkcemi rodičovské kontroly nebo komunikační a zábavní systém SYNC s funkcí Automatického nouzového volání.

Nový EcoSport

Malé SUV jménem EcoSport je založeno na globální platformě značky Ford pro segment B a v Evropě se začne prodávat během 18 měsíců. EcoSport bude k dostání kromě jiného s oceňovaným zážehovým motorem 1.0 EcoBoost a v nabídce modelů SUV evropského Fordu se zařadí vedle nové generace Kugy. Později přibude ještě Ford Edge, větší a luxusnější SUV, které již slaví velké úspěchy v Severní Americe.

„Ford EcoSport kombinuje cenovou dostupnost, kvalitu a hospodárnost Fiesty s robustním vzhledem moderního SUV,“ řekl Nick Collins, ředitel globální řady vozů Ford segmentu B. „Jeho stylový design představuje lákavé rozšíření evropské nabídky Fordu v segmentu B, kam patří rovněž inovativní B-MAX a nová Fiesta.“

Nový EcoSport je první globální model značky Ford vyvinutý kompletně v Jižní Americe. Jeho první generace vytvořila po svém uvedení na brazilský trh v roce 2003 zcela nový segment a od té doby má na kontě více než 700 000 prodaných kusů.

Nové Tourneo Connect

Nové Tourneo Connect představuje atraktivní volbu pro rodiny s aktivním životním stylem. Tento cenově dostupný automobil nabízí dynamický vzhled, mimořádnou prostornost a všestrannost i nejmodernější technologie z osobních automobilů značky Ford, od motoru 1.0 EcoBoost přes Active City Stop až po Ford SYNC.

Nové Tourneo Connect bude dodáváno v pětimístném nebo sedmimístném provedení. Má zcela nový interiér s flexibilním uspořádáním sedadel a mnoha odkládacími prostory. Se zážehovými i vznětovými motorizacemi se podle očekávání stane jedním z nejúspornějších automobilů svého typu. Tourneo Connect se začne v Evropě prodávat ve druhé polovině roku 2013.

Formule Ford s motorem 1.0 EcoBoost

Ford vystavuje v Paříži také jedinečný závodní monopost Formule Ford, poháněný zážehovým motorem 1.0 EcoBoost. Vůz existuje pouze v jediném exempláři a je homologovaný pro silniční provoz. Podle neoficiálních měření vyvine nejvyšší rychlost 255,5 km/h a z klidu na 100 km/h dokáže akcelerovat za méně než čtyři sekundy.

Na slavné Severní smyčce okruhu Nürburgring v Německu monopost nedávno zajel jedenáctý nejrychlejší čas. S výsledkem 7 minut 22 sekund nechal za sebou mnohá exotická superauta jako Lamborghini Aventador, Ferrari Enzo či Pagani Zonda. Při rychlosti 56 km/h spotřebovává průměrně 2,4 l/100 km a při 120 km/h rovných pět litrů na sto kilometrů.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.