zeleznicni-prejezd-policie

Zvednuté závory neznamenají volný průjezd přes železniční přejezd. Důležité je hlavně blikající červené světlo

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Ilustrační foto: Policie ČR - 12. 8. 2023


Často se na železničních přejezdech setkáváme s tím, že řidiči se rozjedou hned ve chvíli, kdy se zvednou závory. Ignorují přitom to, že často ještě bliká výstražné červené světlo. Jde o velkou chybu, která může stát zdraví, život i peníze. Své už o tom ví řidička Hondy z Jihomoravského kraje.

Na železničním přejezdu u Bučovic totiž ignorovala stále blikající červené světlo a po projetí jednoho vlaku vjela na přejezd. Jenomže přehlédla další vlak, který jel z opačného směru. Ten auto odhodil do příkopu, kde zůstalo na střeše. Řidička měla ale velké štěstí, protože z nehody vyšla jen s lehkým zraněním. Nicméně škoda byla odhadnuta na 650 000 Kč a policisté nehodu vyšetřují jako poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

Kdy (ne)můžete vjet na železniční přejezd?

Pokud nechcete skončit jako zmíněná řidička, nebo hůř, pamatujte, že dokud bliká výstražné červené světlo, nesmíte vjet na železniční přejezd. A platí to i ve chvíli, kdy se zvedají závory. Všimněte si, že světlo bliká i pár sekund poté, co už mohou být závory nahoře. To znamená, že stále musíte zůstat stát před přejezdem. Snadno se totiž může stát, že závory znovu spadnou, protože se k přejezdu blíží další vlak.

V ČR začne od února fungovat železniční přejezd, který automaticky monitoruje dopravní přestupky

Pamatujte, že na železniční přejezd nesmíte vjet ani ve chvíli, kdy je za ním kolona a vy jej tak rychle a bezpečně nemůžete odpustit. Ani ve chvíli, kdy se závory teprve zvedají nebo se naopak sklápí. Zakázat vám vjezd může také zaměstnanec dráhy kroužením červeným nebo žlutým praporkem, ale také situace, kdy je už vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání. To ale neplatí ve chvíli, kdy bliká přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení.

Pokud řidič poruší některou z povinností týkající se jízdy po železničním přejezdu, může se dočkat pokuty ve správním řízení až 5000 Kč, zákazu řízení až na půl roku a také sedmi bodů do karty řidiče.

Štítky: ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru