youngtimer-peugeot_205-jizda_bez_SPZ_RZ

Ztrátu registrační značky řešte co nejdříve. Auto bez ní nesmí na silnici

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Pavel Srp - 29. 6. 2023


Zákon říká, že auto bez registrační značky nesmí na silnici. A je přitom jedno, zda ji ukradli nebo upadla za jízdy. Pokud přijdete jen o jednu značku, druhou nikdy nevyrábějte. Co nejdříve si vyřiďte nové.

Ukradené nebo ztracené

Registrační značky jsou častým cílem zlodějů. Nejčastěji je používají ve chvíli, kdy potřebují natankovat bez placení. Proto platí, že u zjištění krádeže značek je nutné volat policii. Nejde jen o nějaké doporučení, jde o zákonnou povinnost. Policisté vám vydají protokol, který bude potřeba předložit na úřadu při vyřizování nových značek.

Pokud jste ale ztratili jednu z registračních značek, policii už volat nemusíte. Je ale nutné vše co nejdříve nahlásit na úřadu. V obou případech platí, že bez značek není možné vyjet. Zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 125 totiž říká: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, na němž v rozporu s jiným právním předpisem není umístěna tabulka státní poznávací značky.“ A hrozí za něj vysoká pokuta, konkrétně až 10 000 Kč a k tomu zákaz řízení až na rok.

Jakýkoliv úřad

Ve všech případech je možné si nové registrační značky vyřídit na kterémkoliv úřadu s rozšířenou působností, kterých je v Česku více než 200. Úředník po vás bude požadovat vyplněnou žádost, „velký“ a „malý“ techničák (osvědčení o registraci vozidla), v případě odcizení značek také protokol od policie, doklad totožnosti a také zbylou tabulku, pokud ji máte.

Výměnu doprovází správní poplatek 50 Kč a k tomu také úhrada značek. Jedna vyjde na 200 Kč. Zaplatit budete také muset nový „malý“ techničák, který vyjde na 100 Kč. Výměna se provádí na počkání.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru