S vlastnictvím auta jsou spojeny i některé dokumenty jako zejména technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla, tzv. malý techničák. Občas se ale může stát, že některý z těchto dokladů ztratíte. Není to ovšem neřešitelný problém, jen je s tím trochu zařizování. My vám teď poradíme, co s tím.
Technický průkaz má každé vozidlo. Některá starší mají ještě ručně psané „knížky“, ale za poslední přibližně čtvrt století jde o velký skládací tvrdý papír. I ten ale za tu dobu prošel změnami barvy i celkové šablony. Dnešní technické průkazy mají na jedné straně hlavně záznamy o bývalých majitelích a současném majiteli, na druhé (zadní) straně jsou pak technické údaje o tom konkrétním automobilu, motocyklu a podobně.
Technický průkaz běžně nepotřebujete, dokonce ho s sebou v autě (ani jiném dopravním prostředku) nesmíte vozit. Potřebujete ho ale na technickou kontrolu, která je u nového auta poprvé po čtyřech letech a pak každé dva roky (u motorek jsou termíny delší, u jiných automobilů nebo autobusů mohou být kratší), nebo při prodeji automobilu.
Zajdete na úřad, vyplníte žádost a zaplatíte správní poplatek
Co byste ale měli dělat ve chvíli, kdy technický průkaz potřebujete, ale nemůžete ho najít? Pak máte jen jednu možnost: nechat si vystavit duplikát. Kvůli tomu budete muset vyrazit na úřad s rozšířenou působností na odbor dopravy, kde budete muset vyplnit náležitou žádost „Žádost o vydání nového dokladu k vozidlu“ a zaplatit správní poplatek 100 Kč.
Vydání technického průkazu by mělo proběhnout na počkání. V komplikovanějších případech se postupuje dle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, kde je obvyklá lhůta vyřízení stanovena do 30 dnů.
A jaké doklady budete ke zdárnému vyřízení žádosti potřebovat?
Fyzická osoba
- Vyplněný formulář „Žádost o vydání nového dokladu k vozidlu“
- Předložení dokladu totožnosti
- Osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý techničák)
- Pokud je provozovatel odlišný od vlastníka, musí doložit souhlas vlastníka vozidla v podobě úředně ověřené plné moci
Právnická osoba
- Vyplněný formulář „Žádost o vydání nového dokladu k vozidlu“
- Předložení dokladu totožnosti jednatele, jenž je oprávněn za právnickou osobu jednat
- Osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý techničák)
- Pokud je provozovatel odlišný od vlastníka, musí doložit souhlas vlastníka vozidla v podobě úředně ověřené plné moci
- Výpis z obchodního rejstříku či živnostenský list
Osoba pověřená
- Vyplněný formulář „Žádost o vydání nového dokladu k vozidlu“
- Předložení dokladu totožnosti pověřené osoby
- Předložení dokladu totožnosti žadatele (kopie)
- Úředně ověřená plná moc od žadatele
- Osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý techničák)
V případě, že chcete vystavit duplikát technického průkazu za zničený, je postup stejný, jen jste povinni ten zničený odevzdat. Pokud vám byl technický průkaz odcizen, měli byste k tomu mít i nějaké potvrzení od policie, které byste úředníkovi také měli doložit.
Hodně podobný je postup i v případě ztráty osvědčení o registraci vozidla, tedy malého techničáku.
Dobrý den, co mám dělat, když jsem koupil auto a nemám ani velký, ani malý techničák. Jediné co mám je, kupní smlouva a plná moc od majitele.
Dobrý den, mám vozidlo registrované v Rumunsku. Mám kupní smlouvu. Nemám od něj však ani malý ani velký techničák. Lze toto vozidlo v ČR nějakým způsobem přihlásit?
Dobrý den Stratil jsem malí techničak dříve než jsem auto stihl přepsat. Půjde to přepsat i bez něj když velký techničák i kupní smlouvu mám?
Ano.
Dobrý den jak postupovat při ztrátě malého Techničaku když nejsem ani majitel vozu ani provozovatel mám auto dlouhodobě půjčené platím povinné ručení. S majitelem se nemohu nijak spojit neodpovídá na Tel. Volání ani na zprávy