skoda_enyaq_iv-elektromobil-krusne_hory-zima_snih-predek

Zima se přihlásila o slovo a řidiči musí počítat i s nebezpečným černým ledem. Není vidět a umí hodně potrápit

Autor: Anina Russová - Zdroj: BESIP - Foto: Škoda - 29. 11. 2023


Zatímco před pár dny byly teploty poměrně vysoko nad nulou, teď klesají pod ní. A k tomu se na řadě míst přidalo sněžení nebo déšť se sněhem. A to je jen krůček k tomu, aby se na silnici vytvořil velmi nebezpečný černý led. Jeho problém tkví v tom, že není vidět, řidiče tak překvapí a snadno pošle auto do smyku.

S černým ledem se můžete setkat ve chvíli, kdy jsou teploty kolem nuly a padá zmrzlý déšť nebo sníh s deštěm. Voda na silnici zmrzne do zrcadlově hladké ledovky, ale silnice přitom na pohled vypadá jen jako mokrá. A pozor, nejde jen o noční jev. Například v údolích, kam nedosvítí slunce, se může utvořit i přes den.

Problém je, že řidiči mají jen velmi málo možností, jak černý led poznat. Přijdou na to až ve chvíli, kdy jde jejich auto do smyku. Jedinou možností, jak se smyku vyvarovat, je uvědomit si možnost černého ledu a zpomalit. Jakmile se tedy teploty začnou pohybovat jen kolem nuly a k tomu prší, raději zvolněte. Pamatujte, že každý úsek na první pohled mokré silnice může být namrzlý. Pomoci k odhalení namrzlé silnice mohou ale i ostatní auta. Ve chvíli, kdy si myslíte, že silnice jen mokrá, ale od kol ostatních aut nestříká voda, raději zpozorněte.

A co když už se na černý led dostanete? Jakmile máte pocit, že vás auto neposlouchá nebo jde dokonce do smyku, zapomeňte na prudké brzdění nebo snad trhání volantem. Tím byste vše jen zhoršili. Smutnou pravdou je, že pokud už se dostanete do smyku, je velmi náročné jej zvládnout. Auto se chová jako saně a snaha o záchranu situace tak může být zcela marná. Proto je dobré se do této situace vůbec nedostat, předvídat a v případě zhoršených povětrnostních podmínek zvolnit.

 

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *