Opel-Experimental-GT-Erhard-Schnell R

Znalci klasického designu mají smutek: V požehnaném věku 92 let zemřel v hessenském Treburu Erhard Schnell, který se navždy zapsal do historie moderního automobilového designu především ikonickým modelem Opel GT. Do poslední chvíle byl v těsném kontaktu s automobilkou Opel a zúčastnil se i řady novinářských akcí. Například ještě v roce 2018 byl čestným hostem celosvětového srazu vozů Opel GT na okruhu Hockenheimring, kde se slavilo 50 výročí od uvedení tohoto modelu.

Erhard Schnell se narodil v roce 1927 ve Frankfurtu nad Mohanem a po studiích komerční grafiky začal pracovat jako designer. V roce 1952 se stal designerem značky Opel a dal tvář takovým modelům, jako byly Opel Kapitän nebo Rekord. V roce 1961 byl na stáži v Technickém centru koncernu GM v Detroitu.

V roce 1962 začal Erhard Schnell tvořit vůbec první koncepční model evropského výrobce automobilů. Jeho nápady nabíraly konkrétní obrysy ve stylistickém studiu značky Opel, které bylo otevřeno v Rüsselsheimu v roce 1964. Právě tam vznikl koncept Experimental GT, charakteristický svými křivkami připomínajícími lahev Coca-Coly. Experimental GT se ve světové premiéře představil na autosalonu IAA v roce 1965 a jen o tři roky později vyjel produkční model Opel GT. Opel GT se stal doslova hitem, evropští zákazníci nadšeně kvitovali jeho styling připomínající americké Chevrolety Corvette.

Opel-Erhard-Schnell-Walter-Rohrl
Erhard Schnell a Walter Röhrl

Později se Erhard Schnell výrazně podílel na designu Corsy první generace a jeho zásluhou se Calibra – další nezapomenutelný model – pyšnila extrémně aerodynamickou karoserií. Právě Calibru považoval Schnell za svůj nejmilejší model, možná i proto, že při tvorbě jeho designu měl prý od vedení automobilky zcela volnou ruku.

I po odchodu do důchodu v roce 1992 byl Erhard Schnell stále v těsném kontaktu se svojí značkou Opel. Stýkal se s novináři, pracoval z domu, začal tvořit obrazy vodovými barvami… „Nedovedu si představit den, kdy bych nevzal do ruky tužku či štětec,“ prohlásil v jednom z rozhovorů legendární designer.

Erhard Schnell