Špatné, zbytečně riskantní a často i zbytečné předjíždění policisté pravidelně označují za jednu z častých příčin dopravních nehod. Přestože by mělo platit, že kam nevidím, tam nejedu, řada řidičů toto zlaté pravidlo naprosto ignoruje. Ohrožují pak nejen sebe, ale i ostatní. A nedávno i policejní hlídku. Pokud by policisté včas nezastavili a předjíždějícímu tak neudělali místo, mohlo to skončit špatně.
Podle jihomoravských policistů jen letos kvůli špatnému předjíždění zemřelo v jejich kraji pět lidí. A úplně zbytečně. K tomu bylo 77 lidí zraněno, přičemž celkem šlo o 87 nehod. „Nesprávné předjíždění je velmi rizikové. Zejména ve vyšších rychlostech vznikají vážné nehody, které mohou mít i fatálními následky. Tímto se tyto manévry na silnicích řadí mezi ty nejnebezpečnější typy přestupků,“ upozornil krajský policejní tiskový mluvčí Petr Vala. A rovnou přidal i aktuální informaci, kdy naprosto nevhodně na Hodonínsku předjížděl i 22letý řidič škodovky. „Ten na nepřehledném úseku a přímo před zraky policejní hlídky předjížděl kolonu několika vozidel. Jenomže přitom se před ním vynořili právě dopravní policisté, kteří před jeho rozjetým vozem museli prudce dupnout na brzdu. Pospíchajícího mladíka hlídka musela následně pohotově dojet,“ popsal situaci zachycenou na policejní palubní kameře Petr Vala.
Spolu s novelou bodového systému byly tresty za porušení zákazu předjíždění poměrně výrazně zpřísněny. Dnes jde o přestupek, který už je možné řešit na místě, kdy za něj hrozí pokuta až 5500 Kč. Ve správním řízení se pokuta z původních maximálně 10 000 Kč zvedla na současných až 25 000 Kč. Úřad k tomu také přidá šest trestných bodů.
A tedy předjíždět? „Vždy se snažte o to, aby předjíždění bylo plynulé, rychlé a zejména stejně bezpečné jak pro vás tak i pro ostatní účastníky silničního provozu! Nejbezpečnější je nepředjíždět. Pokud už se rozhodnete přeci jen předjíždět, nezapomeňte také na to, že ani při předjíždění nesmíte překročit nejvyšší dovolenou rychlost v úseku, kde předjíždíte,“ radí Besip.