czech-truck-prix-fia-etrc-2018-most-buggyra

Ani nepříznivé deštivé počasí neodradilo o tomto víkendu fanoušky evropského šampionátu okruhových tahačů European Truck Racing Championship (FIA ETRC) od návštěvy mosteckého autodromu. Pod názvem Czech Truck Prix hostil o tomto víkendu souboje truckerů už pošestadvacáté. Dorazilo bezmála 91 tisíc příznivců motoristického sportu, což je téměř stejně jako loni.

„Propršela prakticky celá sobota, v neděli ráno déšť ještě zesílil. Dopoledne se pak počasí naštěstí umoudřilo a ukázalo se i sluníčko. S ohledem na podmínky návštěvnost předčila všechna naše očekávání. Za svou odhodlanost a věrnost si fanoušci zaslouží obrovský dík,“ nešetřila chválou na diváky obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Při povzbuzování českých jezdců lidé vytvořili neopakovatelnou atmosféru. Radost měli zejména ze skvělých výkonů obhájce loňského titulu evropského šampiona Adama Lacka z týmu Buggyra Racing. V žádném ze dvou sobotních závodů nenašel pokořitele, v neděli pak přidal stříbrnou příčku v prvním závodě, ve druhém po startu ze sedmého místa zůstal těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. „Moc jsem si to užil, na Czech Truck Prix jezdím pravidelně. Tahače mají zvláštní kouzlo, sledovat jejich těsné souboje naživo mi vždy rozproudí krev,“ svěřil se třiapadesátiletý Karel Justra z Litvínova.

Lackovi se podařilo stáhnout náskok dosud vedoucího Němce Jochena Hahna na Ivecu o devět bodů, přesto na čtyřnásobného mistra Evropy stále ztrácí 48 bodů. Do závěrečných tří závodních víkendů sezony si Adam přesto odváží poměrně slibnou pozici. Vidina obhajoby titulu nemá sice ostré kontury, přesto není nereálná.

Součástí závodního víkendu Czech Truck Prix byly i vložené série Octavia Cup, Renault Clio Cup Central Europe a KIA Platinum Cup. V prvních dvou se představil další skvělý český pilot Tomáš Pekař. Zatímco v poháru oblíbených škodovek v sobotním i nedělním závodě suverénně zvítězil a vrátil se po absenci na Slovakia Ringu opět na průběžnou vedoucí pozici, v Renault Clio Cupu si v Mostě vybral porci smůly.

V sobotu Pekař v poháru vozů Renault Clio vévodil kvalifikaci i závodu, ale jen do doby, než na trať vyjel safety car. Svůj pohodlný náskok po restartu ztratil a nakonec dojel čtvrtý. Aby toho nebylo málo, komisaři jej později diskvalifikovali kvůli porušení technických předpisů. V nedělním závodě pak po nádherných soubojích se soupeři dojel na čtvrtém místě. I Tomáš si vysloužil obdivný potlesk početného obecenstva.

Přečtěte si také:  Na trati se utkají Ferrari Enzo a Ferrari LaFerrari. Které z nich závod vyhraje?

V pohárů vozů Kia jezdci absolvovali oba závody v neděli. První z nich vyhrál Němec Jan-Lukas Keil, druhý vedoucí jezdec průběžného pořadí Polák Konrad Wröbel.

Doprovodný program, zasvěcený tentokrát 100. výročí vzniku společného státu Čechů a Slováků, nabídl po loňské úspěšné premiéře přehlídku The Most Truck Festival, na kterou dorazilo více než 100 kamionů. Jejich sobotní i nedělní spanilá jízda po velkém závodním okruhu v polední přestávce se rovněž těšila nebývalému zájmu diváků. Vzhledem k nepřízni počasí nemohl předvést svou leteckou akrobatickou show účastník světového šampionátu Red Bull Air Race Master Class Petr Kopfstein, zájemci si nicméně mohli prohlédnout Most a jeho okolí z výšky při vyhlídkových letech vrtulníkem. Součástí programu byly i taxijízdy v upravených speciálech či bojovém vozidle BVP. Děti si zase užily zdarma řady atrakcí.

Pohled závodního týmu Buggyra Racing

Tým Buggyra Racing na domácí půdě zazářil. Ze čtyř závodů dokázali vybojovat Adam Lacko a Oly Janes celkem 9 pohárů. Úřadující evropský šampion Adam Lacko si po sobotních vítězstvích připsal v neděli na své konto jedno druhé a čtvrté místo a upevnil si tak druhou příčku v průběžném hodnocení. Oly Janes zaznamenal nejlepší víkend sezony.

Super pole

Adam Lacko v nedělní kvalifikaci pokračoval tam, kde v sobotu skončil a nejrychlejším časem si zajistil start do třetí pohárové jízdy z pole position. „Super výsledek. Celý měřený trénink se odjel na vodě za deště, čehož jsem dokázal využít. Na startu bude vedle mě Jochen, uvidíme, jak to dopadne v závodě,“ řekl Lacko.

Oly Janes zaznamenal svůj nejlepší kvalifikační výsledek, když si desátým časem zajistil premiérovou účast v Super pole, ve kterém už se zlepšit nedokázal. „Jsem šťastný. Poprvé se mi podařilo dostat i do druhé části kvalifikace a nakonec z toho bylo desáté místo. Doufám, že z toho v závodě dokážu něco vytěžit,“ komentoval Oly Janes.

Třetí závod

Úřadující evropský šampion Adam Lacko zazářil i ve třetím závodě, když dojel druhý. „Start se mi povedl, ale Jochenovi bohužel ještě víc a dostal se přede mně. Z diváckého pohledu ten závod asi moc dramatický nebyl, snažil jsem se hlavně hlídat záda, protože na mě dotíral Sasha Lenz. Už teď před posledním závodem je to zatím nejlepší víkend této sezóny, tak snad ho ještě vylepšíme,“ doufal Lacko.

Přečtěte si také:  Autodrom Most má nové vozy Kia Ceed. Poslouží mimo jiné ke kurzům bezpečné jízdy

Rodák z anglického Bristolu Oly Janes přidal do své víkendové sbírky další pohár za třetí pozici v Grammer cupu. „Na startu jsem trochu zaváhal a prořadil jsem. To mě stálo pár míst. Snažil jsem se ale bojovat, nakonec je z toho další pohár. Jsem šťastný,“ uvedl Oly.

Čtvrtý závod

Poslední pohárovou jízdu víkendu zakončil Adam Lacko na čtvrté pozici. „Start se mi opět docela povedl a tentokrát jsem Jochena udržel za sebou. Snažil jsem se probojovat dopředu ještě víc, ale Jochen byl na mě celou dobu nalepený. Čtvrtá pozice není úplně nejlepší, ale když bych měl shrnout celý víkend, tak jedním slovem – paráda,“ řekl Lacko, kterého potěšilo domácí publikum. „Musím jim vyseknout poklonu, fandili, co to šlo. V sobotu to byl opravdu hukot,“ děkoval fanouškům Lacko, který si v Mostě upevnil postavení na druhé pozici. Na prvního Hahna ztrácí 48 bodů.

Oly Janes se po celý závod pohyboval na jedenácté příčce, která by znamenala stříbrnou pozici v hodnocení nováčků. Po třicetivteřinové penalizaci za sražení kuželek se ale propadl na patnácté místo. „Škoda, že to poslední závod nevyšlo. Zklamaný ale rozhodně nejsem. Byl to pro mě zatím nejlepší víkend celé sezony. Z Mostu odjíždím hodně spokojený,“ uvedl Oly Janes, který v Mostě získal 3 body a drží třetí příčku v průběžném hodnocení nováčků.

„Já myslím, že celý víkend můžeme hodnotit více než kladně. Devět pohárů, Adam si upevnil postavení na druhé pozici a stáhl devět bodů na Hahna. Oly Janes začíná útočit také na Top 10, v týmech jsme se posunuli na třetí pozici,takže spokojenost,“ hodnotil víkend manažer týmu Jan Kalivoda.

O sobotní části závodů si můžete přečíst zde.