Závodní Ford GT40 na prodej

Autor: Anina Russová - 9. 5. 2012


Ford GT40 je jedním z nejznámějších automobilů šedesátých let. Tento americký sporťák byl původně vyroben s jedním jediným cílem, a to ukázat zadní světla tehdy velmi úspěšným vozům Ferrari v závodech Le Mans.

Celý nápad na Ford GT40 se zrodil v hlavě Henryho Forda II. V té době Ferrari vládlo v Le Mans již šestým rokem po sobě a Henry z toho byl tak nešťastný, že dokonce zahájil jednání s Enzem Ferrari o prodeji Fordu. Vyjednávání podmínek prodeje a ceny nakonec zabralo několik měsíců. I když se na všem oba pánové prý nakonec dohodli, Enzo v poslední chvíli vycouval.

Henry Ford byl tímto krokem rozzuřený do takové míry, že „nařídil“ svým konstruktérům vytvořit auto, které při nejbližší možné příležitosti vozy Ferrari porazí. Povedlo se, a hned čtyřikrát po sobě. V letech 1966 – 1969 nenašel Ford GT40 v Le Mans přemožitele. A nejen tam. Do podrobna popsat úspěchy Fordu GT40 snad ani nejde.

Guy Ligier, který později založil vlastní tým Formule 1  s ním v roce 1965 vyhrál závod International GT, byl to také první Ford GT40, který vyhrál evropský pohár Magny-Cours a vládl i v závodě 1000 km Nürburgringu. Po všech úspěších, jichž je opravdu celá řada, byl vůz prodán do soukromé sbírky britského gentlemana. Ten ho „schovával“ celých 30 let. I to z tohoto kousku dělá jeden z nejoriginálnějších Fordů GT40 na světě.

Tento jedinečný a nádherný vůz  nabízí společnost Fiskens a pokud po něm toužíte a máte dostatek finančních prostředků, klidně si otevřete inzerát. A moc prosím, pokud to někdo koupíte, zamlouvám si jedno malé svezení. :)

[nggallery id=765]

-AR-

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru