Letošní Gumball 3000 je už sice oficiálně minulostí, ale pojďme se na tuhle monstrózní akci ještě vrátit. Finální etapy a samozřejmě i párty se mimo jiných hvězd totiž účastnil i úspěšný pilot F1 Lewis Hamilton. Tenhle brit je nejen skvělým jezdcem, ale patří také mezi nejžádanější muže planety, a tak je pro organizátory dobré mít ho v týmu.

A je jasné, že když už je Lewis milovníkem rychlé jízdy, tak na Gumball nepojede jen tak něčím obyčejným. Vypadá to totiž, že si Lewis, coby majitel vozového parku, v němž nechybějí vozy jako Pagani Zonda 760LH, Ferrari LaFerrari nebo McLaren P1, chce zase jednou udělat radost, a proto se svezl a vyzkoušel hypersportovní Koenigsegg Agera HH. Neděste se, že byste si zapomněli všimnout nějakého nového provedení Agery. Ona dvě H na konci jen značí speciální pojmenování jedné konkrétní Agery R, kterou vlastní dánský programátor a velký kamarád Lewise, David Heinemeier Hansson.

O pohon téhle malé rakety se stará na první dojem malý motor V8 o objemu 5,0 litrů, který je přeplňovaný dvěma turbodmychadly. Motor byl vyladěn na neuvěřitelných 820 kW/1 115 koní a na točivý moment 1200 Nm – při spalování ethanolu (na benzín má „jen“ 940 koní). Motor je umístěn před zadní hnanou nápravou, čímž pomáhá vytvořit ideální rozložení hmotnosti a umístění těžiště. Zrychlení z 0 na 100 km/h prý auto zvládne za 2,9 s, na dvoustovce je za 7,5 s a zrychlení a opětovné zbrzdění 0-200-0 km/h je otázkou pouhých 12,7 sekundy!

Na tohle už je snad potřeba i letecký průkaz, a i tak musí být jeho ovládání neskutečně náročné. Každopádně Lewisovi jde Agera jednoznačně k pleti a oba s přehledem zastínili i kompletně pozlacený Rolls-Royce, který vidíte v jednom záběru. 🙂