ppp_projekt-dostavba_dalnice_d4

Závěrečná etapa obchvatu Kaplice bude hotová v roce 2026, na místě jsou částečné uzavírky

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: ČTK (Protext), POLAR televize Ostrava - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 14. 6. 2024


Jihočeský kraj navázal na první etapu obchvatu Kaplice, která skončila v roce 2014. Práce na jeho druhé polovině budou trvat dva roky. V roce 2026 se tak obyvatelům města konečně uleví od přetížené tranzitní dopravy v centru.

„Jako někdo, kdo tu v Kaplici žije každý den, tak vím, že veškerá doprava na Benešov, na Malonty jede přes centrum města, takže není to úplně ono. Samozřejmě nákladní vozy, ty nejtěžší, jdou potom po té první části obchvatu, ale ty, co jedou na Benešov, tak se potom musí vracet přes samotné historické centrum, takže tenhle ten druhý obchvat tomu teprve začne dávat opravdový smysl, a myslím si, že až teď se Kapličákům opravdu uleví,“ říká starosta Kaplice Radek Ježek.

„Tím vznikne propojka mezi mezinárodní silnicí I/3 a vlastně napojení na dálnici, a potom vlastně spojení se silnicí na Benešov nad Černou, a pro dopravu v Kaplici je klíčová. Tak jak jsme slíbili, tak jsme dotáhli její přípravu, už je zahájená, pracuje se na ní a ta stavba probíhá,“říká hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Po dostavbě druhé etapy bude celý obchvat města napojen na mimoúrovňovou křižovatku dálnice D3 a veškerý tranzit povede zcela mimo zastavěné území Kaplice.

“ Obchvat Kaplice je další extrémně důležitá stavba. Jestli si všichni vybavují, tam byla první polovina, a my teď dokončujeme ten obchvat, bez kterého by to nemělo smysl. Je to stavba, která poprvé umožní vlastně odvést dopravu, která projížděla teď úplně centrem, tam všichni jezdí těmi malými uličkami a přímo přes náměstí, což je proto město extrémně zatěžující,“ dodává Kuba.

Dostavba dálnice D3 běží v současné době na trase z Českých Budějovic do Kaplice na plno. Práce na její výstavbě a rekonstrukce silnic, které je třeba zachovat až do jejího úplného zprovoznění teď v místě vyžadují částečné uzavírky. Druhá část obchvatu Kaplice vyjde zhruba na 216 milionů korun, 210 milionů uhradí kraj a zbylou část město Kaplice. Hotovo bude v polovině roku 2026.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru