Skoda_Scala-Simply_Clever-hrdlo_ostrikovacu

Zamrzlá směs do ostřikovačů umí potrápit. Pomůže projížďka i garáže

Autor: Anina Russová - Foto: Škoda - 22. 1. 2024


Určitě je mezi vámi řada těch, kteří si ještě před tím, než začne mrznout, zkontrolují, že mají v ostřikovačích nemrznoucí směs. Existuje ale řada i těch, kteří na to zapomenou. A těm se snadno může stát, že jim kapalina v ostřikovačích zamrzne. Co s tím?

Pokud se vám to stane, hlavně zbytečně a pořád dokola nezkoušejte, jestli už kapalina náhodou nějakým zázrakem nerozmrzla. Věřte, že ne, a neustálým pokoušením můžete poničit motorek ostřikovačů. A pozor na to, že zmrzlá kapalina může poškodit hadičky i nádobku ostřikovačů. Pokud tedy k zamrznutí dojde, raději vše následně zkontrolujte. Snadno se vám pak totiž může stát, že do nádržky nalijete novou směs, ale ta pak samovolně vyteče. I v případě, kdy jsou zamrzlé jen samotné ostřikovače, ale samotná kapalina ne, raději nepokoušejte štěstí. Počkejte, až vše rozmrzne.

Jakmile zjistíte, že máte místo kapaliny do ostřikovačů v nádobce jen kus ledu, čeká vás rozmrazování. Pokud máte možnost, zaparkujte auto na pár hodin v teple (třeba do podzemních garáží). Občas může pomoci také delší projížďka, při které se motorový prostor dostatečně ohřeje a pomůže tak k rozmrznutí kapaliny.

Stěrače jsou speciálně v zimě velmi důležité. Co (ne)dělat aby dlouho vydržely

Pokud jste v nádržce stále měli letní směs do ostřikovačů, pamatujte, že není vhodné ji míchat s tou zimní. A jakmile doplníte zimní směs, nezapomeňte ostřikovače několikrát použít, aby se tekutina dostala do všech hadiček a trysek. Pokud máte ostřiky světlometů, je důležité, aby se kapalina dostala i do nich.

 

A připomínáme ještě jednu zrádnost, kterou ostřikovače přináší. Už v roce 2012 představil český soudní lékař Miroslav Hirt výzkum týkající se toho, zda může řidič po použití ostřikovači směsi s alkoholem nadýchat. A ukázalo se, že je to docela problém.

„Většina náplní do ostřikovačů obsahuje ethylalkohol, ten se ventilací dostane do kabiny a dýcháním do plic řidiče,“ popsal doktor Hirt. Ve výsledku tak výzkum prokázal, že ve 100 % případů řidiči po ostřikování okna nadýchali, jakkoliv šlo samozřejmě o falešně pozitivní výsledky. Alkohol v dechu se u řidičů projevil dokonce až 13 minut po ostřikování okna. Pokud by se vám něco takového stalo, policistům vysvětlete použití ostřikovačů. Měli by vás v klidu nechat vystoupit z auta, vydýchat a následně test opakovat. Pak už je jisté, že bude negativní.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru