Zahradní traktor Honda Mean Mower získal titul „Věc roku“ v anketě BBC TopGear Magazine Awards 2013

Od Pavel Srp | 7. 12. 2013 0

Plameny chrlící zahradní traktor Honda ‘Mean Mower’ získal v rámci ankety BBC TopGear Magazine Awards 2013 zvláštní poctu – vyhrál nově vytvořený titul „Věc roku“.

V aktuálním vydání časopisu chválí Piers Ward z BBC TopGear „odvážné muže a ženy ve společnosti Honda“, kteří vytvořili bestii s 1 000 cm3 motorem. Následně vysvětluje, že to, jak se společnost Honda této výzvě postavila, a „životní“ zážitek z jízdy s neobvyklým strojem, si ocenění BBC TopGear Magazine award zaslouží. Protože se nejedná o automobil, museli pro Mean Mower vymyslet zcela novou kategorii. Proto vznikla kategorie „Věc roku“.

THING OF THE YEAR

Tato pocta přichází po šesti měsících, které byly pro Honda Mean Mower velmi rušné – nejprve se tento stroj objevil na stránkách magazínu BBC TopGear ve speciálním červencovém vydání ‘Performance Car of the Year’ (Výkonný automobil roku) v souvislosti s jeho prvním představením na trati Clemont Ferrand ve střední Francii. Dále se tento stroj objevil na Honda Yuasa British Touring Car Championship (BTCC), kde jezdec Gordon ‘Flash’ Shedden usedl na sekačku v souboji se svým týmovým kolegou Mattem Nealem, jenž řídil závodní vůz BTCC Civic. Kromě toho sekačka změřila síly také se superrychlým luxusním sedanem Honda, v jehož zavazadlovém prostoru se nacházela běžná ruční zahradní sekačka stejné značky.

Naposledy se Mean Mower objevil na SEMA Show v Las Vegas, což je přední světový veletrh speciálních vozidel, kde je každoročně vystaveno přes 2 000 nových produktů a vozidel z celého světa. Sekačku, která byla vystavena vedle nejnovějšího modelu Honda Civic coupe, během veletrhu obdivovalo přes 60 000 návštěvníků z mnoha zemí.

Mean Mower s výkonem 109 koní vznikl v britské pobočce společnosti Honda a o výrobu se postarala firma Team Dynamics, která s automobilkou spolupracuje v BTCC. Kromě ohromující maximální rychlosti, zpřevodování stroji umožňuje akceleraci z 0 na 100 km/h za pouhé čtyři sekundy. Při hmotnosti pouhých 140 kg a točivém momentu 96 Nm stroj disponuje neuvěřitelným poměrem hmotnosti a výkonu 779 koní/tunu.

V rámci projektu společnost Team Dynamics kompletně přepracovala konstrukci zahradního traktoru Honda HF2620 – přidala na zakázku vyrobený podvozek, motor o objemu 1000 ccm z motocyklu Honda VTR Firestorm, na míru vyvinuté odpružení a kola z ATV. Stroj je navíc vybaven speciálně přizpůsobenou šestistupňovou převodovkou s řazením páčkami pod volantem, na míru vytvořenou sportovní sedačkou a výfukovým systémem Scorpion.

Přečtěte si také:  Honda představila nový Civic e:HEV. Už 11. generace je hybridní elektromobil

Velká pozornost byla věnována tomu, aby byl v co největší možné míře zachován původní vzhled zahradního traktoru. Žací ústrojí bylo kvůli snížení hmotnosti vyrobeno na zakázku ze skelných vláken, zatímco sběrný koš byl geniálně využit pro umístění palivové nádrže, výkonného chladiče oleje a sekundárního vodního chladiče. Mean Mower stále dokáže sekat trávu až do rychlosti 24 km/h, a to díky dvěma elektromotorům na žacím ústrojí, které roztáčejí 3mm ocelové nože až na neuvěřitelných 4 000 ot./min.

Piers Ward z BBC TopGear Magazine nadšeně vysvětluje: „Z jakéhokoliv logického pohledu Mean Mower nedává smysl – nikdo ve skutečnosti nepotřebuje sekačku, která dokáže dosáhnout rychlosti až 209 km/h a akcelerovat z 0 na 100 km/h za čtyři sekundy. Ale někdy prostě potřebujeme trávník posekat o něco rychleji…“

Ellie Ostinelli, manažer pro PR a komunikaci ve společnosti Honda (UK), k tomu dodává: „Mean Mower přilákal pozornost miliónů lidí. Je zářným důkazem inovativního ducha značky Honda i její schopnosti realizovat zcela mimořádná technická řešení. Jsme oceněním BBC TopGear „Věc roku“ velmi potěšeni… vzhledem k tvrdé práci, kterou Mean Mower za posledních šest měsíců odvedl, si toto ocenění zcela jistě zaslouží.“

Tisková zpráva/-PS-