Jen před několika málo dny jsme vás informovali o případu z Velké Británie, kdy se tamní policie chlubila uložením pokuty za manipulaci s mobilem v situaci, kdy jím řidič platil u okénka rychlého občerstvení. Zjišťovali jsme přímo u policie, jestli se podobně tvrdého přístupu můžeme dočkat i u nás.
Je bezpochyby jasné, že dle zákona řidič nesmí s mobilním telefonem, ani jiným záznamovým zařízením manipulovat během jízdy. Abychom byli úplně přesní, dodáme, že zákon zní následovně: „Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. paragraf 7 říká, že řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“ Paragraf 125 c dodává: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích při řízení vozidla v rozporu s § 7 odst. 1 písm. c) drží v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.
Pojem „při jízdě“ je důležitý
Tento soubor složitých slov se dá poměrně lehce zjednodušit. Řidič nesmí držet mobil či jiné záznamové zařízení nebo s ním jakkoliv manipulovat během jízdy a při řízení. Případ z Anglie byl jiný v tom, že tamní zákon nemyslí jen na řízení a jízdu, ale také na to, když je auto nastartované a nezajištěné ruční brzdou. Proto britský onen řidič dostal pokutu, protože když manipuloval s mobilem, tedy platil jídlo, bylo jeho auto nastartované.
Něčeho takového se u nás opravdu nemůžete dočkat. Naše zákony jsou uzpůsobené tomu, když je auto v pohybu a řidič se má tedy plně věnovat řízení. To nám potvrdil i David Schön, tiskový mluvčí policejního prezidia, který nám řekl: „Policisté postupují dle platné legislativy a ta hovoří jasně – přestupku se dopustí ten, kdo při řízení vozidla drží v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Co se placení telefonem v okénku rychlého občerstvení týče, ve chvíli, kdy provádím platbu, tak není vozidlo v pohybu, neřídím ho a nedopouštím se tak přestupku.“
Stejný princip platí v koloně, kde si ale dejte dobrý pozor na popojíždění. Jakmile se s autem rozjedete, už mobil mít v ruce nesmíte. Pokuty se rozhodně nedočkáte ani ve chvíli, kdy zastavíte na bezpečném místě, abyste si ten hovor vyřídili. Problém hrozí jen v případě, že budete mobil používat během řízení. Pak se můžete dočkat pokuty na místě do 1000 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč a dvou trestných bodů k tomu.