Policisté velmi často informují o těch, kteří neustále usedají za volant i přes zákaz řízení. Nejspíš se řídí tím, že na papíry auta nejezdí. Problém ale je, že většinou ten zákaz mají z nějakého závažného důvodu, často kvůli vysokému překročení rychlosti nebo jízdě pod vlivem alkoholu. Na ty opravdu nepoučitelné má ovšem policie silnou páku. Když nepomůže zabavení dokladu, mohou přistoupit i k zabavení auta.
Pojďme si nejprve zopakovat, co vlastně předchází zabavení auta. V případě jízdy pod vlivem alkoholu nebo drog je to pokuta až 25 000 Kč, šest trestných bodů do karty řidiče a zákaz řízení až na 18 měsíců. V případě rychlosti je nejpřísněji hodnoceno překročení o 40 km/h a více v obci, respektive 50 km/h a více mimo obec. V takovém případě přímo na místě přijdete o řidičák, domů vás tedy musí někdo odvézt, ale navíc zaplatíte pokutu až 25 000 Kč, dostanete šest bodů a zákaz až na 18 měsíců. U nižších překročení rychlosti úřady zákaz řízení při prvním prohřešku nedávají.
Pokud přijdete o řidičák, a důvod je vlastně nepodstatný, ale nadále budete řídit, jde o maření úředního rozhodnutí. A následek? „Pravomocně odsouzení, kteří bez respektu, neustále i přes vyslovený zákaz usedají za volant, využíváme zákonné oprávnění zajištění vozidla jako nástroj k páchání trestné činnosti. Následně soud rozhoduje o propadnutí věci (vozidla). Institut zajištění vozidla s následným propadnutí vozidla ve prospěch státu se proti řidičům, kteří absolutně nerespektují trest zákaz řízení motorových vozidel, velice osvědčil,“ popsala před časem krajská policejní tisková mluvčí Zlatuše Viačková.