Letošní zima zatím přinesla jen pár dnů sněžení, v nížinách je sice chladno, ale také inverze. Řada lidí proto vyráží za teplejším a hezčím počasím do hor. Jenomže kvůli tomu už několik dnů kolabuje doprava snad ve všech českých horských střediscích. Řidiči svá auta nechávají úplně všude a často si tak z výletu přivezou i pokutu.
Pojďme si zopakovat pravidla parkování a zároveň připomenout, jak se to má s pokutami. V prvé řadě nesmíme zapomenout na to, že parkování v zimních podmínkách je trochu odlišné od těch letních. „Velmi důležitý je výběr parkovacího místa. Při tom je nutné zvážit, aby vozidlo nepřekáželo ostatním a pamatovat na odjezd z parkoviště. Zásadně je třeba zaparkovat automobil jen v místech k tomu určených. Naopak opatrnost je na místě v případě, že je parkoviště již přeplněné a nezbylo by než zaparkovat vozidlo na místech, která jsou určena k příjezdu na parkovací plochu či výjezdu z ní. Může to být v rozporu s pravidly silničního provozu, a navíc takto odstavený vůz může být nepříjemnou překážkou pro ostatní motoristy, ale také může komplikovat provádění pravidelné údržby plochy a odklízení sněhu z ní,“ upozornila před časem krajská policejní tisková mluvčí Eva Hašlová.
Pozor i to, že pokud někde není umístěna zákazová značka, ještě to neznamená, že se tam může parkovat. Zákon o silničním provozu jednoznačně stanoví, že při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně tři metry pro každý směr jízdy. Na obousměrné silnici to tedy v součtu dělá minimálně šest metrů. Takže při nedodržení, byť v místě není zákazová značka, můžete dostat pokutu. Pamatujte na to, že vy z auta musíte vystoupit, ale ostatní musí nastoupit. Nechte tak vedle auta dost místa, nelepte auta jedno na druhé. „Pozor však na vozidla, na nichž je umístěn „Parkovací průkaz označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou“. Může se jednat o automobil přepravující například vozíčkáře či jinou osobu s pohybovým postižením. V těchto případech raději ponechme odstup minimálně jeden metr,“ dodává Eva Hašlová.
Upozorňujeme řidiče motorových vozidel, že veškerá parkovací kapacita ve středisku Špindlerův Mlýn je aktuálně na 100 % zaplněna. Vozidla mířící do střediska již nyní stojí v kolonách. Vyzýváme návštěvniky k využití hromadné dopravy z Vrchlabí. #policiehkk pic.twitter.com/F995C8PmvE
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 29, 2024
A co pokuty?
Zásady správného parkování bychom měli. A jak se to má s pokutami? „Za parkování v zákazu stání nebo zastavení vám na místě hrozí pokuta od 2500 Kč do 3500 Kč, ve správním řízení od 4000 do 10 000 Kč. V případě, že zaparkované vozidlo zároveň brání provozu na komunikaci, počítejte také s nuceným odtahem,“ připomíná Cebia.
A velký pozor dejte na parkování na místech pro invalidy. Pokud tam nemáte co pohledávat, pak je nechte volná. V opačném případě na místě vyfasujete pokutu do 3500 Kč, ve správním řízení ale až 10 000 Kč a dva trestné body k tomu.
Pokud k tomu všemu dostanete botičku, případně vás odtáhnou, musíte k pokutě připočíst ještě dalších stovky, v některých případech tisíce za tyto úkony a parkovné na odstavném parkovišti. V tomto případě se ceny liší dle jednotlivých měst a obcí.
„Za parkování v zákazu stání nebo zastavení vám na místě hrozí pokuta od 2500 Kč do 3500 Kč“..a tento nesmysl prosím vzala Cebia kde?
Lyžaři na pokuty mají,tak je tu nestrašte.