Vyznáte se v tom, kdo může na dálnice zdarma. Řidiči hybridů mají často už smůlu

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: Celní správa - 31. 10. 2024


V České republice je zažité pravidlo, že za jízdu po dálnicích se už desítky let platí. Aktuálně to ovšem funguje tak, že dálniční známky nemusejí platit všichni, kteří u nás po dálnicích jezdí. Někteří dokonce neplatí vůbec nic, jiní jen část standardního poplatku.

V prvé řadě si pamatujte, že dálniční známky je dobré kupovat výhradně na oficiálním webu edalnice.cz. Na internetu je totiž také spoustu dalších e-shopů, které nejen, že mají známky dražší, ale navíc jim nákupem předáte své osobní a platební informace. Dále je potřeba vědět, že dálniční známku nepotřebujete v případě, kdy jezdíte bateriovým elektromobilem nebo vodíkovým autem, tedy vaše auto lokálně nevypouští žádné emise.

Pokud máte plug-in hybrid, dálniční známku už potřebovat budete. Záleží na emisích vašeho vozu. Pokud váš vůz splňuje normu do 50 g CO2 na jeden ujetý kilometr, měli jste ještě před pár měsíci dálnice zdarma. Dnes ale musíte platit, přičemž roční známka vás vyjde na 570 Kč, měsíční na 100 Kč, desetidenní na 60 Kč a jednodenní kupon na 50 Kč. Pokud se však váš plug-in hybrid do 50 g nevejde, platíte stejně jako řidiči s auty se spalovacími motory.

Ceny dálničních známek v roce 2025 opět vzrostou. Jaké změny nás čekají?

Existuje také několik dalších skupin řidičů, kteří za dálnice platit nemusí. Není přitom nutné, aby jezdili elektromobilem. Od poplatků jsou automaticky osvobozena historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla. K tomu také vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. V případě silniční kontroly stačí předložit lékařskou zprávu nebo jiné osvědčení od lékařského zařízení. Platit samozřejmě nemusí ani složky IZS, ale ani auta, kterými jsou přepravováni těžce zdravotně postižení občané, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo průkazu ZTP/P vydaného v České republice. Ale pozor, osvobození od dálničního poplatku nemůže držitel ZTP nebo ZTP/P využít v situacích, kdy ho svým vozidlem poveze například kamarád nebo soused.

Pro úplnost připomínáme, že elektronická roční známka v Česku platí 365 dnů bez ohledu na kalendářní rok. Můžete ji tedy zakoupit kdykoliv během roku a bude vám platit 365 dní. Stejně tak je to u ostatních známek, vyjma té jednodenní. Ta platí jede kalendářní den, přesněji do půlnoci dne, na který byla zakoupena. Pokud se tedy budete vracet po půlnoci, už budete potřebovat známku novou. Elektronická dálniční známka je nepřenosná. To znamená, že je pevně svázána s vozidlem, pro který byla zakoupena a nelze ji používat pro jiný vůz. Při koupi nebo prodeji vozidla tak známka vždy zůstává s vozidlem.

V případě, že vyrazíte na dálnici bez platné dálniční známky, můžete dostat pokutu až 5000 Kč na místě, případně až 20 000 Kč ve správním řízení.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru