parkování - modré zóny

Vyznáte se v pražských parkovacích zónách? V některých můžete parkovat neomezeně, jinde jen pár hodin

Autor: Anina Russová - Zdroj: Magistrát hl. m Prahy - Foto: Praha 4 - 7. 5. 2024


Parkování ve spoustě velkých měst je rozděleno do jednotlivých zón. Ty nejvytíženější u nás najdete asi v Praze, kde město sáhlo hned po třech různých parkovacích zónách. Každá má jinou barvu a v každé platí trochu jiná parkovací pravidla. Pojďme se na ně detailněji podívat.

Modrá zóna

Nejčastěji se v našem hlavním městě setkáte s modrou parkovací zónou. Ta je určena pro obyvatele s trvalým bydlištěm, podnikatele nebo vlastníky nemovitostí s dlouhodobým parkovacím oprávněním pro příslušnou oblast parkovací zón. Ti všichni mohou po uhrazení ročního poplatku v modré zóně parkovat neomezeně, ovšem pouze v té konkrétní pražské části, kde máte bydliště/provozovnu.

modra zona
Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Stále ještě platí, že v této zóně mohou parkovat elektromobily s registrační značkou EL nebo oprávněním vydaným na základě posouzení Magistrátu hlavního města Prahy. To je vydáváno těm, kteří sice mají elektromobily, ale nechtějí takzvané elektrické značky.

Zaparkovat v této zóně ale můžete i v situaci, kdy nespadáte ani do jedné výše popsané kategorie. V centru v této zóně ale za poplatek můžete parkovat jen hodinu, v ostatních městských částech i tři. V zónách najdete parkovací značky, které upřesňují provozní dobu, mimo vyznačenou dobu je parkování pro všechna vozidla bezplatné a časově neomezené. V jednotlivých městských částech nebo ulicích se ale může provozní doba lišit.

Pokud potřebujete zaplatit parkování v modré zóně, využít k tomu můžete řadu aplikací. Nejlevněji vychází aplikace Lítačka, která k poplatkům za parkování nepřidává žádné další poplatky. Platit je ale možné i v automatech na ulici. Pamatujte, že ceny se liší v závislosti na ulici, ale i městské části. Někde to může být 40 Kč za hodinu, jinde 80 Kč za hodinu a jen o pár ulic vedle třeba jen 20 Kč za hodinu.

Fialová zóna

fialova zona
Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Fialově označená parkovací zóna je určena pro takzvané smíšené parkování. Znovu je neomezené pro ty, kteří mají v místě trvalé bydliště či podnikání, ale i pro elektromobily. Pro ostatní jde o placené parkování až na 24 hodin.

„V zónách najdete parkovací značky, které upřesňují provozní dobu, mimo vyznačenou dobu je parkování pro všechna vozidla bezplatné a časově neomezené. Není-li provozní doba na značkách uvedena, platí zde nonstop placený režim. V jednotlivých městských částech nebo ulicích se může provozní doba lišit,“ vysvětluje pražský magistrát.

Oranžová zóna

oranzova zona
Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Další placenou zónou, se kterou se v Praze můžete setkat, je ta oranžová. Jde o speciální zóny pro návštěvníky hlavně v blízkosti nemocnic a úřadů. Platí, že nejsou určeny pro rezidenty a neplatí zde dlouhodobé parkovací oprávnění.

Je potřeba počítat s tím, že doba parkování je omezena, maximální povolenou dobu vždy najdete na dopravní značce. A i v tomto případě je možné platit buď online v aplikaci nebo v parkovacích automatech.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru