Když vyrazíte na hory, může se stát, že bez sněhových řetězů se třeba nedostanete k hotelu. Ale pokud jste sněhové řetězy nikdy nenasazovali, máme pro vás pár tipů.

Jak na to?

Montáž sněhových řetězů si vyzkoušejte ještě před tím, než je opravdu budete potřebovat. Mohli byste být nenadálou montáží na sněhem zapadané silnici nemile překvapeni. Řetězy v autě vždy vozte rozmotané a uklizené tak, aby byly hned použitelné. Zamotané klubko čehosi, co kdysi bývalo řetězy, vám bude k ničemu. Pokud si nejste jisti, jak na to, vždy se držte návodu. Výrobci vědí, že tohle je činnost, kterou řidiči nedělají často a návody proto zpracovávají tak, aby je pochopil každý.

Řetězy vždy nasazujte až teprve ve chvíli, kdy to bez nich dál nejde. Nemá cenu je nasazovat na asfaltu s očekáváním sněhu, který by na silnici mohl ležet za 5 kilometrů. Jízdou mimo sníh můžete zničit nejen řetězy nebo pneumatiku, ale i samotnou silnici. A jízda na nich navíc není nic moc.

Existuje velká spousta druhů sněhových řetězů, od kovových, přes látkové až po formu ve spreji. Je jen na vás, jaké vám budou nejvíce vyhovovat, ale pamatujte, že zrovna sprej, který má řetězy nahradit, opravdu není všemocný. Ale zase je s ním velmi snadná manipulace.

Vždy vyberte řetězy vhodné pro vaše pneumatiky! Pokud prodáte staré auto a koupíte nové, zkontrolujte, jestli se řetězy dají použít i na velikost pneumatik nového auta. 

A co byste měli v zimě ještě dělat?

Před zimní jízdou si dobře zkontrolujte všechny provozní kapaliny. I přes to, že použijete sněhové řetězy, můžete zůstat někde zapadlí. Palivo v nádrži, dostatek nemrznoucí směsi do ostřikovačů a správná hladina ostatních kapalin jako je olej nebo chladicí směs jsou základ abyste vydrželi, než vás někdo vyprostí.

Používejte klimatizaci i v zimě. Právě ta umí vysušit vzduch a předejdete tak nepříjemnému mlžení oken. Do auta pak přidejte pracovní, ale přitom teplé rukavice. S těmi je montáž řetězů o něco příjemnější než s holýma a pořádně zmrzlýma rukama. 😊

Přečtěte si také:  Jak se chovat při poruše nebo nehodě v tunelu? Určitě ne tak, jako známý český youtuber

A konečně: v zimě se svým autem vždy jezděte tak, jako kdyby nemělo brzdy. Častěji používejte brzdění motorem a s pedálem zacházejte na výsost opatrně.