kabriolet-shutterstock

Přichází léto a na silnice vyráží vozítka, která v mrazech nevystrčí z garáže ani nos. Kabriolety, veteráni a frajerská třetí auta do rodiny. Vyplatí se pro tyto silniční jepice sezónní povinné ručení?

Sezónní pojištění bylo původně reakcí pojišťoven na stále pružnější potřeby zákazníků. Digitalizace umožnila i něco mnohem pružnějšího než jednu smlouvu na celý rok. Jediná a zásadní výhoda sezónního povinného ručení je, že oproti celoročnímu pojištění ušetříte.

Nevýhod je několik: nemůžete na STK kdykoli během roku kdy se vám zachce. S autem totiž nemůžete vyjet na silnici mimo dobu, kdy jste pojištěni, ani v případě nouze. Je to ale pokrok oproti dřívější praxi, kdy si lidé sjednávali a rušili pojištění každý rok a v mrtvém období museli ještě dávat poznávací značky do depozitu.

Přečtěte si také:  Když vám povinné ručení nevyhovuje: za jakých podmínek ho můžete zrušit?

Kdo všechno toto nabízí?

V podstatě jde o dvě tradiční pojišťovny ČPP a UNIQA a jedna nová Pillow, o tom později. Allianz už tuto službu pro auta nenabízí (jen pro motorky). Stále ještě ale nabízí takzvané krátkodobé pojištění (14 dní a více), když třeba potřebujete auto jednorázově někam převézt nebo ho prodáváte. Není to ale automaticky se obnovující sezónní pojistka. U zmíněných dvou pojišťoven pak sezónní pojištění funguje tak, že u nich auto máte formálně pojištění na celý rok (takže nevracíte značky a vaše auto je i papírově registrováno jako pojištěné v České kanceláři pojistitelů), ale mimo sjednanou dobu stále nesmíte na silnici (resp. pozemní komunikaci).

O kolik je to na sezónu levnější?

Nechali jsme si spočítat vzorovou pojistku u ČPP na oblíbený letní sporťák Mazda MX-5. Dvoulitr, rok výroby 2015, 5 % spoluúčast, limity 100/100 milionů. Upozorňujeme, že řidič byl pro kalkulaci autor článku s bydlištěm v Praze a bez jakýchkoli bonusů. ČPP nabízí dokonce možnost „zapůjčit si“ dopředu na 3 roky bonus, který v případě havárie vracíte. Nás ale teď zajímá srovnání cen a ne nejnižší cena. Pokud vás zajímá nejnižší cena, srovnání povinného ručení snadno provedete na www.kalkulator.cz. Ale zpátky k porovnání.

Přečtěte si také:  Povinné ručení a alkohol: co se stane, když způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu

ČPP, Česká podnikatelská pojišťovna

  • Cena za zmíněnou MX-5 na celý rok a řidiče z Prahy: 8408 Kč.
  • Pokud chcete jen sezónu červen-září (4 měsíce): 3540 Kč.

To už se docela vyplatí zauvažovat, jestli opravdu potřebujete jezdit s větrem vlasech i když padá sníh.

A nebo zkuste něco jiného: pojišťovnu Pillow

Záměrně stranou jsme si nechali start up bývalého šéfa Allianz Jakuba Strnada, pojišťovnu Pillow. Patří mezi moderní digitální pojišťovny, podobně jakou je třeba nová pojišťovna Mutumutu v segmentu životního pojištění. Všechno tam zařídíte online a produkty jsou postaveny na zelené louce s úplně novou filozofií. Konkrétně u Pillow pak pojištění automobilu můžete zapínat a vypínat třeba každý měsíc. Jen si dávejte pozor na minimální limity a služby jaké dostáváte. Cena v nejnižší kategorii je na měsíc opravdu nízká, ale právě díky velice malému limitu 35 milionů. Pokud si zapnete standardních 150 milionů (doporučujeme), už jste na běžnějších cenách. A podobně je to i s dalšími položkami. Když si vyklikáte všechny možné „nadstandardní“ položky, které jsou jinde třeba v základu, cena může být úplně jinde. Na druhou stranu my jsme příznivcem minimalismu a svobodné volby. Nechceme mít v základu spoustu věcí, které nikdy nevyužijeme. Možnost pružného měnění smlouvy je ale určitě budoucnost.

Pojišťovna Pillow

  • Cena za zmíněnou MX-5 na celý rok a řidiče z Prahy.
  • Přidali jsme si limit 150 milionů a odtah i ze zahraničí.
  • Cena za měsíc: 586 Kč
  • Takže cena na rok: 7032 Kč
  • Na 4 měsíce: 2344 Kč
Přečtěte si také:  Nehoda, kterou způsobí nepojištěný řidič, může snadno skončit až u soudu a exekucí

Tyto ceny jsou pokud najedete 10000 km (ano, tohle je to hlavní co pojišťovna Pillow řeší). Pokud si dáte 20 000 km ročně, je cena za měsíc už 757 Kč (9084 Kč ročně). Což je více než u zmíněné tradiční roční pojistky od ČPP a přitom si troufáme odhadnout, že krytí je výrazně menší. Ještě jsme totiž nezačali zaklikávat asistenci a další docela běžné položky. Ještě jednou opakujeme, tohle pojištění je ale výrazně variabilní, takže ho můžete mít i jako variantu k havarijnímu pojištění, když si zakliknete přesně to co chcete. Minimalistům bude vyhovovat, běžným motoristům se vyplatí využít služby nezávislých porovnávačů jako je kalkulátor.cz, kde se za roční cenu dostanete níže, za více muziky.