aston-martin-goldfinger-db5 (13)

Vybrali jsme 5 automobilových ikon nejen hollywoodského filmu

Autor: Radim Plachý - 18. 6. 2022


Na stříbrném plátně nemusejí zářit jen herci. Když se vysportované tělo vymění za nablýskanou kapotu a líbezný hlas za burácení motoru, miláčkem publika se klidně může stát i automobil. Podívejte se, jaké modely si ve svých filmech vydobyly místo na výsluní.

Aston Martin DB5 – James Bond

Martin, Aston Martin – i tak by se mohl představit stejně elegantní a charismatický vůz, jako byl sám James Bond. Model DB5 zazářil po boku Seana Conneryho, se kterým ve filmu Goldfinger vytvořil ikonickou dvojku.

Agent britské bezpečnostní služby přirozeně nemohl honit zločince v autě ze sériové výroby. Plná palba, kterou vyšperkovalo technické oddělení MI6, tak byla obohacena například o neprůstřelné sklo, kulomety, vystřelovací sedadla či otáčivou SPZku.

Zajímavost: S otáčivou poznávací značkou přišel sám režisér Guy Hamilton, který si pravidelně stěžoval na pokuty za parkování.

Aston Martin s nadstandardní výbavou dokázal vzbudit údiv nejen svým vzhledem, ale i cenou. Hodnota vozu se po všech úpravách vyšplhala z původních 4 500 liber na 25 000 liber. Nevídaný úspěch hollywoodského snímku zajistil, že se dva ze čtyř vozů, které ve zdraví přežily natáčení, vydražily za neuvěřitelných 4,1 a 6,5 milionu dolarů.

aston-martin-goldfinger-db5 (12)
Foto: Aston Martin

Bentley 4¼ Litre – James Bond podruhé

Opravdovým autem Jamese Bonda bylo ale odjakživa Bentley. V románech Iana Fleminga se britský agent pravidelně vozil v meziválečném sporťáku známém jako Bentley Blower. Než se však agent 007 dostal do filmu, historický model byl na akční scény již příliš zastaralý. Proto se první Bond na plátnech proháněl v modelu Bentley Mark VI. Spatřit ho můžete ve snímku Casino Royale, který sice není považován za skutečnou bondovku, James se v něm ale nezapře.

Jedinou další připomínkou skutečně nerozlučné dvojky – Bond a Bentley – je scéna z filmu Nikdy neříkej nikdy. Bond v podání Seana Conneryho se tentokrát sveze v onom historickém Bentley 4¼ z roku 1937. Když dorazí do Shrublands, vrátný obdivně okomentuje honosný vůz slovy: „Takové je už dnes nedělají.“ Luxusní britská automobilka zkrátka věděla, jak vyrábět auta s velkým A už od svého prvopočátku.

Bentley 4¼ Litre
Foto: Bentley

Austin Rover Mini – Mr. Bean

Nemluvná, a přesto výřečná – taková byla podivně líbivá postava ztvárněná Rowanem Atkinsonem, jejíž charakter dokonale odrazil Austin Rover Mini. Zelenožlutý vůz s typickou černou kapotou se stal stejně nerozlučným parťákem Mr. Beana jako plyšový medvídek nebo jeho přitroublý výraz.

Dnes to málokdo ví, ale Austin Rover Mini patřil k nejpopulárnějším evropským vozům už před příchodem sitcomu. Vyráběl se až do konce 20. století a jeho cena se pohybovala kolem 2 000 liber. Auto, kterým jezdil sám Mr. Bean, se vydražilo za 60 000 dolarů.

Austin Rover Mini
Foto: Unsplash

DeLorean DMC-12 – Návrat do budoucnosti

Nadčasový vůz z dílny DeLorean se v 80. letech stal snem všech mladíků. Svým futuristickým designem, za kterým stál Giorgetto Giugiaro, vybočoval DCM-12 z davu sám o sobě. Díky režiséru Robertu Zemeckisi se ale proslavil po celém světě. Excentrický vědec Emmett Brown s Marty McFlyem měli cestu do budoucnosti původně absolvovat v ledničce. Těžko si dnes ale představit, že by se film bez DeLoreanu DMC-12 stal takovou kultovkou.

DeLorean DMC-12 možná dokázal pomocí proudového kapacitátoru cestovat v čase, na silnici byste s ním ale velkou show neudělali. Pod kapotou mu dřímalo pouze 130 koní a motor o objemu 2,9 litru, což na 1,233 kg těžký vůz bylo vskutku pramálo.

Dmc de lorean 1.jpg
Foto: Wikimedia Commons, Thilo PargVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Chevrolet Camaro – Transformers

Auta na filmovém plátně diváky nepřestávají bavit. Důkazem je například novodobá série akčních sci-fi filmů Transformers, díky které se proslavil malý šibal Chevrolet Camaro. Sporťák z roku 2008 se může hrdě postavit vedle legendárního Bentley či Aston Martinu.

Přestože Chevrolet vyráběl modely z řady Camaro už od roku 1967, za vznikem nejpopulárnější verze stojí právě režisér filmů Transformers Michael Bay, který v prvním díle použil Camaro ze 70. let. Autu se dostalo tak velké pozornosti, že automobilka na Bayovu žádost původně zastavenou výrobu obnovila a dala vzniknout nezaměnitelnému černo-žlutému žihadlu o síle 426 koní.

2010 Chevrolet Camaro Transformer Edition.jpg
Foto: Wikimedia Commons, Sicnag2010 Chevrolet Camaro Transformer Edition, CC BY 2.0, odkaz
Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru